Muzeum Kampa vystavuje Picassův cyklus grafik o jeho vášních

foto Pod názvem Vášeň a vina představilo 14. září 2018 pražské Muzeum Kampa rozsáhlý grafický cyklus slavného umělce Pabla Picassa.

Praha - Pod názvem Vášeň a vina vystavuje Muzeum Kampa rozsáhlý grafický cyklus slavného umělce Pabla Picassa. Série 100 výjevů ze života umělce a jeho zápasu o tvorbu pochází ze 30. let minulého století a podle autorů výstavy ji lze pokládat i za autorův deník. Díla jsou zapůjčená z Muzea královny Sofie v Madridu, v Praze se prezentují poprvé. Pro návštěvníky se výstava otevře v pátek a potrvá do 15. ledna.

Cyklus má název La Suite Vollard a jmenuje se podle galeristy a obchodníka s uměním Ambroise Vollarda. Podle odborníků série vypráví o Picassově bouřlivém období rozchodu s jeho první ženou, ruskou baletkou Olgou Chochlovovou a o vášnivém vztahu k mladé Marii-Therese Walterové, ale obsahuje také úvahy o smyslu umění. Jednotlivé tisky odrážejí Picassovy erotické a umělecké posedlosti, manželské potíže a stále temnější politickou situaci v Evropě. V návaznosti na tuto sérii vznikla Picassova slavná Guernica.

Pod názvem Vášeň a vina představilo 14. září 2018 pražské Muzeum Kampa rozsáhlý grafický cyklus slavného umělce Pabla Picassa. Kurátor výstavy Fernando Castro Borrego dnes novinářům řekl, že ze stovky děl je 97 Picassových rytin z jeho života a tři portréty Vollarda, jeho přítele a zadavatele cyklu. "Spíše než sto rytin jde o jednotné dílo představující autobiografické vyprávění v obrazech o období, které sám Picasso označil za jedno z nejtěžších v životě," řekl kurátor.

Na počátku 30. let dosáhl Picasso slávy. V roce 1932 byla v pařížské Galerii Georges Petit jeho první retrospektivní výstava, kde bylo 225 obrazů, sedm soch a šest ilustrovaných knih. Autor oslavil 50. narozeniny, z chudého španělského imigranta se vyšvihl do role mezinárodní hvězdy. Navzdory krizi ceny jeho raných obrazů lámaly rekordy.

Pod názvem Vášeň a vina představilo 14. září 2018 pražské Muzeum Kampa rozsáhlý grafický cyklus slavného umělce Pabla Picassa. Intimní grafická série pro Vollarda vznikla v letech 1930 až 1937. Picasso se v cyklu proměňuje v řeckého sochaře, jehož tvorbu narušuje jeho alter ego, smyslný a destruktivní Minotaurus - tyto dvě postavy představují vášeň a vinu.

Cyklus je rozčleněn do několika oddílů nazvaných Rozmanitosti, Sochařův ateliér, Boj lásky, Minotaurus, Rembrandt, Slepý Minotaurus, Portréty Ambroise Vollarda. Rozmanitosti představují východisko. Motivy modelek, mladých námořníků, akrobatů, fauna a hydry přecházejí do výrazně ucelenější série Sochařova ateliéru.

Klid a pohodu této části cyklu věnované otázkám umění narušují listy s Minotaurem. Jeho vášeň ničí vše, co sochař vybudoval. Ve čtyřech listech je Slepý Minotaur veden nocí děvčátkem s holubicí. Výtvarně směrem ke Guernice. Čtyři tisky jsou věnovány ikoně umění - Rembrandtovi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 18. července 2019

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď