Muchova vnučka je připravena se soudně bránit proti umístění epopeje v Savarinu

foto Vnučka Alfonse Muchy Jarmila Mucha Plocková na tiskové konferenci k zahájení výstavy Budoucnost Slovanské epopeje. 23. května 2023, Galerie kritiků Praha.

Praha - Jarmila Mucha Plocková, vnučka malíře Alfonse Muchy, je připravená se soudně bránit proti umístění cyklu obrazů Slovanská epopej v připravovaném obchodním komplexu Savarin v centru Prahy. Řekla to dnes na zahájení výstavy o možných umístěních slavných pláten v Galerii kritiků v pražském paláci Adria. O umístění epopeje v Savarinu jedná hlavní město s dalším malířovým dědicem Johnem Muchou, podle Muchy Plockové ji obě strany roky při jednáních ignorují. Podle pražského radního Jiřího Pospíšila (TOP 09) je zásadní zachovat obrazy v majetku města.

Alfons Mucha, který zemřel v roce 1939, odkázal svůj cyklus Praze s podmínkou, že pro něj zajistí důstojné výstavní prostory. To se zatím nestalo, trvalé prostory pro epopej se v metropoli hledají desítky let. Nyní jsou plátna do roku 2026 zapůjčena na zámek v Moravském Krumlově.

O vlastnictví dvacítky velkoformátových obrazů se s pražským magistrátem kvůli nesplnění malířovy podmínky soudí John Mucha. V minulosti spor prohrál, Nejvyšší soud věc vrátil na začátek a v roce 2020 John Mucha vyhrál prvoinstanční soud. Obě strany loni uzavřely předběžnou dohodu o mimosoudním řešení, které spočívalo v umístění obrazů v připravovaném komerčním projektu Savarin firmy Crestyl. Dohoda ale dosud uzavřena nebyla a nedávno skončila soudem určená lhůta, kterou soud odmítl prodloužit. Odvolací soud by se měl konat v červnu, pokud mezitím nevznikne dohoda.

S umístěním obrazů v Savarinu nesouhlasí Mucha Plocková a Spolek pro Slovanskou epopej v Praze, jehož je členkou. Malířova vnučka dnes uvedla, že s navrženou dohodou nesouhlasí a odmítá také fakt, že ji jako Muchovu dědičku nikdo nezve k jednáním o budoucnosti obrazů a informace se dozvídá pouze z médií. "Pokud dojde k nějaké dohodě, ke které bych nebyla přizvána a nebyl by vyslechnut i můj názor, tak se samozřejmě budu bránit soudně," řekla.

"Slova paní Plockové mě mrzí," komentoval vyjádření malířovy vnučky pražský radní Pospíšil. "Není ve veřejném zájmu pokračovat v soudním sporu, který může skončit v neprospěch hlavního města," řekl. Dodal, že zásadní je pro něj zachování obrazů v majetku města a ukončení soudního sporu. Původní podmínky, které dojednalo minulé vedení města a tehdejší radní Hana Třeštíková (Praha Sobě), podle něj neobsahovaly ukončení sporu ze strany Johna Muchy v momentě podpisu finální dohody, zatímco Pospíšil na tom trvá. Doplnil, že jednání se nyní konají prakticky každý den a ohledně jejich výsledku je mírně optimistický.

Alternativy pro umístění epopeje přibližuje výstava, která je pro veřejnost v prvním patře paláce Adria k vidění ode dneška do 4. června. Na panelech představuje pět možných umístění včetně Savarinu a Moravského Krumlova. Kromě nich jako nejvhodnější místa navrhuje rekonstruovaný Průmyslový palác, bývalé ledárny v Braníku a zámek na Zbraslavi. Podle předsedy Spolku pro Slovanskou epopej Ondřeje Pechy navržené varianty odpovídají parametrům pro vhodné výstavní prostory, které vytvořil městský Institut plánování a rozvoje. "Varianta, která je prosazovaná, neodpovídá vůbec ničemu," řekl k umístění v Savarinu.

Ministerstvo kultury minulý rok zrušilo kladný památkový posudek pro původní verzi projektu přestavby Savarinu, která má původně barokní komplex změnit na obchodní centrum propojující Václavské náměstí s ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou. Crestyl původní žádost o územní rozhodnutí nedávno stáhl a podle dřívějšího vyjádření hodlá podat novou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď