MSp i opozice připravily novelu zákona o státním zastupitelství

foto Soudní síň - ilustrační foto.

Praha - Ministerstvo spravedlnosti (MSp) dnes poslalo do připomínkového řízení návrhy novel, které mění proces jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců a stanovují délku jejich funkčního období na sedm let. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Unie státních zástupců (USZ) má k návrhu několik výhrad, i když podle ní obsahuje i nepochybně kladné body. Vlastní podobu novely připravili i opoziční poslanci Pirátů, ODS a lidovců.

Oba návrhy novely zákona o státním zastupitelství počítají s tím, že vedoucí státní zástupce může být odvolán z funkce pouze rozhodnutím kárného soudu. Opoziční poslanci navrhují funkční období pro nejvyšší státní zástupce desetileté, pro ostatní vedoucí žalobce též sedmileté.

Návrhy ministerstva i opozice vycházejí i nadále z toho, že nejvyššího státního zástupce může jmenovat pouze vláda na návrh ministra spravedlnosti. Ostatní vedoucí státní zástupce jmenuje ministr na návrh nadřízeného vedoucího žalobce nebo nejvyššího státního zástupce.

Novely nově stanovují minimální požadavky na osoby, které mohou být do funkce jmenovány. Kromě obecných podmínek jde o požadavek na minimální délku požadované předchozí praxe. Obě novely se ve stanoveném počtu let mírně liší, v případě kandidáta na nejvyššího státního zástupce se ale shodují v tom, že by měl mít nejméně desetileté zkušenosti z pozice žalobce nebo soudce.

Nejvyšší státní zástupce nemůže být podle obou návrhů do funkce jmenován opakovaně. Vládní návrh počítá s tím, že ani vrchní a krajští žalobci nemohou u téhož zastupitelství vykonávat funkci vedoucího státního zástupce dvakrát po sobě, okresní žalobce může maximálně dvakrát. Opozice navrhuje u vrchních, krajských i okresních státních žalobců možnost vykonávat funkci u téhož zastupitelství nejvýše dvakrát po sobě.

Před uplynutím funkčního období bude možné vedoucího státního zástupce odvolat pouze rozhodnutím kárného soudu pro kárné provinění, shodují se návrhy. "Jinými slovy ruší se dosavadní možnost vlády bez uvedení důvodu odvolat nejvyššího státního zástupce, rovněž tak jako oprávnění ministra spravedlnosti odvolat ostatní vedoucí státní zástupce pro závažné porušení povinnosti vyplývající z výkonu této funkce," napsalo MSp.

Odvolatelnost vedoucích státních zástupců jen cestou kárného řízení hodnotí prezident USZ Jan Lata v ministerském návrhu kladně. "Jako sporné vidíme pouze sedmileté funkční období nejvyššího státního zástupce, zatímco předsedové nejvyšších soudů jsou ve funkci deset let," sdělila unie ČTK.

"Je také otázkou, zda je vhodné, aby novela zamezila současným vedoucím, aby se po její účinnosti přihlásili do výběrového řízení," upozornil Lata. USZ také míní, že ministr spravedlnosti by neměl jmenovat tři z pěti členů výběrových komisí, když právě ministr pak následně jmenuje vedoucí státní zástupce do funkce.

Ministryně Marie Benešová (za ANO) počítá s účinností návrhu od 1. ledna 2022, což je období až po dalších parlamentních volbách a ustanovení nové vlády. To kritizoval šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. "Novela Marie Benešové tak neřeší problém, že vláda trestně stíhaného premiéra bude moci i nadále kdykoli a bez udání důvodu odvolat nejvyššího státního zástupce. Novela tak nesplňuje požadavky občanských protikorupčních iniciativ," napsal v tiskovém prohlášení.

Poslanci TOP 09 a STAN předložili vlastní novelu už dříve. I podle nich by vedoucí žalobce bylo možné odvolat pouze po rozhodnutí kárného soudu. Pro nejvyšší státní zástupce navrhovali desetileté funkční období. Vláda novelu minulý týden odmítla. "Oproti návrhu TOP 09 a STAN tento návrh (...) zohledňuje připomínky vlády a odborné veřejnosti. Má také podporu nejvyššího státního zástupce a Unie státních zástupců," uvedl v tiskové zprávě předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek.

"Zároveň řeší některé nedostatky, které v původním návrhu byly, například chybějící možnost opakování výkonu funkce některými vedoucími státními zástupci, doplnění podmínek pro jmenování a zejména postupná obměna státních zástupců každý rok. Po projednání s panem poslancem (Markem) Bendou (ODS) byly provedeny změny ve vztahu ke kvalifikačním předpokladům vedoucích státních zástupců," doplnil Michálek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pondělí 18. listopadu 2019

Očekáváme v 1:00 3°C

Celá předpověď