MŠMT spustilo aplikaci s informacemi o sportovních dotacích

foto Závody dětí v rychlostní kanoistice. Ilustrační foto.

Praha - Ministerstvo školství spustilo mobilní aplikaci s informacemi o sportovních dotacích z let 2018 až 2020. Zájemci v ní mohou zjistit, jakou podporu v uplynulých letech získaly konkrétní sportovní kluby. Aplikace obsahuje informace o rozdělení 18.000 dotací ve výši 18 miliard korun. Úřad o tom dnes informoval ČTK v tiskové zprávě. Podpora sportu přešla letos z ministerstva školství na Národní sportovní agenturu. Ministerstvu zůstal na starosti sport ve školách.

Novou aplikaci může podle tiskové mluvčí ministerstva Anety Lednové využívat jak třeba veřejná správa, tak i samotní členové klubů nebo rodiče dětí. Dostupná je pro platformy iOS i Android.

Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) je nová aplikace posledním významným krokem pro veřejnou kontrolu a zpřístupnění všech dat o sportovních dotacích z uplynulých dvou let. "Ministerstvo školství usilovalo zejména o nastavení jasných, srozumitelných a předvídatelných kritérií hodnocení a výše přidělené dotace ve všech vyhlašovaných programech," řekl.

Ministerstvo se podle Lednové v posledních dvou letech zaměřilo zejména na přímou podporu sportovních klubů a tělovýchovných jednot s cílem zlepšit nejen stav sportovišť, ale výrazně podpořit i práci s dětmi a mládeží v klubech. K tomu měl sloužit program Můj klub. Úřad z tohoto programu podpořil 6300 klubů přímými dotacemi ve výši přes 3,6 miliardy korun, sdělila mluvčí.

Podporu podle ní získalo také 438 investičních projektů, tedy rekonstrukcí nebo staveb nových sportovišť, na které šlo 4,1 miliardy korun. Peníze směřovaly mimo jiné na rekonstrukce přibližně 100 sokoloven a sportovišť se sokolskou tradicí či na stavbu asi 60 hal, 100 fotbalových hřišť a zhruba 30 atletických drah, vyjmenovala Lednová.

Loňský státní rozpočet počítal s podporou sportu ve výši 7,25 miliardy korun. Letos na něj má Národní sportovní agentura rozdělit 11,7 miliardy korun. Ministerstvu školství zůstalo v rozpočtu na školní sport zhruba 351,8 milionu korun. Národní sportovní agentura vznikla předloni v srpnu, v jejím čele stojí Milan Hnilička (za ANO).

Kauza kolem rozdělování sportovních dotací vedla v roce 2017 k rezignaci bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). Její náměstkyně Simona Kratochvílová byla obviněna, že výši dotací ovlivnila ve prospěch Fotbalové asociace ČR a České unie sportu a že jejím šéfům Miroslavu Peltovi a Miroslavu Janstovi vynášela informace. Všichni vinu popřeli. Soud v případě zatím nerozhodl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 23. října 2021

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď