MŠMT podle organizace EDUin asi nedodrží termíny pro zavedení změn ve vzdělávání

foto Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v Karmelitské ulici v Praze.

Praha - Ministerstvo školství podle neziskové organizace EDUin zřejmě nedodrží slíbený harmonogram pro zavedení změn ve vzdělávacích plánech pro základní školy. V případě, že se úřad avizovaných termínů bude držet, zavedou se změny bez dostatečné přípravy škol, a tedy nekvalitně. EDUin na to upozornil v tiskové zprávě. Skluz ve schvalování koncepce úprav v učivu s sebou podle organizace nese zbytečné plýtvání peněz a času. Předseda panelu odborníků Jan Jiterský dnes ČTK sdělil, že odborníci budou koncepci dopracovávat do středy. Následně ji bude schvalovat ministr školství Vladimír Balaš (STAN) a poté ji bude řešit vedení ministerstva školství (MŠMT), řekla dnes ČTK mluvčí resortu Aneta Lednová. Konkrétní termíny nesdělila.

Koncepci pro změny v takzvaném rámcovém vzdělávacím programu (RVP) začali experti na ministerstvu připravovat v září 2021. V polovině loňského roku návrh předali tehdejšímu ministru školství Petru Gazdíkovi (STAN). Dokumenty, podle nichž se má učivo upravovat, vedení úřadu dosud neschválilo. Ministerstvo přitom počítá s tím, že nový vzdělávací program bude pro žáky v prvním a šestém ročníku povinný od září 2025 a ve všech třídách se podle něj bude učit od září 2029. První školy by mohly výuku upravit od září 2024.

"Při bližším pohledu na veřejně deklarované termíny je zřejmé, že plánované aktivity jak v rámci tvorby rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání, tak při jeho implementaci do škol buď vůbec nelze reálně stihnout, nebo – pokud budeme trvat na stanovených harmonogramech – nebudou provedeny kvalitně a vynaložené peníze tak promrháme," upozornil dnes EDUin.

Tvorba změn v učivu bude podle analytičky EDUin Lucie Slejškové trvat "rozhodně víc než pár měsíců". Poukázala na to, že do ní chce ministerstvo zapojit i veřejnost. "V tom případě je nutné posunout termíny zahájení výuky na školách, a ještě před tím, než se začne podle nového RVP učit, doručit na školy patřičnou podporu," řekla.

Odborníci budou koncepci revize dopracovávat do středy, řekl dnes ČTK expertního panelu Jan Jiterský. Mluvčí ministerstva Aneta Lednová již dříve uvedla, že vedení úřadu vzalo dokument s názvem Hlavní směry revize na vědomí v listopadu 2022 s tím, že skupina expertů bude ještě několik bodů projednávat. Ty má řešit nový dokument, který bude vedení ministerstva ještě schvalovat.

"Dokument Zadání pro Národní pedagogický institut vychází ze Strategie 2030+, která byla schválena vládou, a Hlavních směrů revize rámcových vzdělávacích plánů základního vzdělání, které byly vzaty na vědomí poradou vedení MŠMT, a tyto dokumenty zpřesňuje. V případě, že se od nich odchyluje, tedy třeba v případě rozdělení vzdělávacího obsahu na jádrový a rozvíjející, je to na základě odborné diskuse ve skupině expertů, a proto tento dokument musí projít poradou vedení," řekla dnes Lednová.

Jiterský dnes uvedl, že se členové skupiny shodli na tom, že koncepce nebude učivo dělit na takzvané jádrové a rozšiřující. Dříve zvažované rozdělení látky kritizovaly některé vzdělávací organizace. Například podle organizace EDUin hrozilo mimo jiné prohloubení nerovností mezi žáky. Naopak zastánci rozdělení uváděli, že by to přispělo k individualizaci výuky a posílení podpory nadaných žáků. "Obavy z rozdělování žáků byly silné, přestože návrh k tomu neměl směřovat a nebyl tak zamýšlen. V koncepci tak bude definován pouze společný základ pro všechny žáky," řekl Jiterský.

Úpravy v učivu jednotlivých předmětů má připravit Národní pedagogický institut. První podoba upraveného RVP by měla být hotová v polovině tohoto roku, finální na podzim, sdělil ČTK dříve Kamil Ubr z NPI.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď