MS v hokeji se v Minsku hrát nebude, rozhodla IIHF

foto Ilustrační foto - Hokejová Minsk Arena (na snímku z 23. května 2014.

Curych - Letošní hokejové mistrovství světa se v Bělorusku kvůli obavám o bezpečnost účastníků turnaje hrát nebude. Rozhodla o tom dnes Rada Mezinárodní hokejové federace (IIHF). O novém spolupořadateli s Lotyšskem bude jednat, jako další hostitelé se nabízejí Dánsko a Slovensko. Ve hře je ale i možnost, že se šampionát odehraje na jednom místě, i s ohledem na pandemii koronaviru.

"Je politováníhodné, že musíme zrušit společné pořadatelství Minsku a Rigy. Snažili jsme se zasadit o to, aby mistrovství světa posloužilo jako nástroj usmíření, který by pomohl uklidnit společensko-politické problémy, které v Bělorusku nyní mají, a najít tak pozitivní cestu vpřed," uvedl na webu IIHF prezident hokejové federace René Fasel.

Minsk měl hostit společně s Rigou MS od 21. května do 6. června. Po loňském znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce ve volbách, jež opozice jeho autokratického režimu označuje za zmanipulované, v zemi vypukly masové protesty. Nepokoje přetrvávají dodnes a IIHF čelila dlouhodobě tlaku, aby běloruské metropoli šampionát odebrala.

O víkendu dokonce hlavní sponzor šampionátu Škoda Auto oznámil, že nebude turnaj podporovat, pokud bude spolupořadatelem Bělorusko. "Škoda Auto vítá potvrzení IIHF, že se mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2021 nebude konat v Minsku. Nyní IIHF diskutuje výběr jiných lokací. Očekáváme další kroky a rozhodnutí o novém místě konání. Doufáme, že se podaří najít dobré řešení," řekl dnes ČTK vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera.

Lukašenko je označován za "posledního evropského diktátora". Kvůli dění v zemi ho Mezinárodní olympijský výbor v prosinci suspendoval stejně jako šéfa národního hokejového svazu Dmitrije Baskova. Ten je podezřelý, že se zúčastnil násilného útoku na aktivistu Romana Bondarenka, který později zraněním hlavy podlehl.

"Rada se domnívá, že světový šampionát by neměl být jakoukoliv stranou a žádným způsobem využíván k politické propagaci. Uznala proto, že pořádání akce v Minsku by nebylo vhodné za situace, kdy by bylo třeba řešit ještě větší problémy spojené s bezpečností týmů, diváků či funkcionářů," prohlásil Fasel.

"Vzhledem k vývoji situace se takové rozhodnutí dalo očekávat," uvedl dnes šéf Českého hokeje Tomáš Král. "Je dobře, že k němu vedení IIHF přistoupilo a ukončilo diskuze. Co nejdříve by mělo být přijato i rozhodnutí o nové podobě šampionátu, protože jak federaci, tak pořadatele čeká při jeho přípravě za stávajících podmínek a omezení spousta práce," doplnil Král.

Oficiální krok, který připravil Bělorusko o MS, se očekával i vzhledem k vyjádření Fasela z minulého týdne, kdy navštívil Minsk. "IIHF má velké obavy o schopnost Minsku zorganizovat turnaj bezpečně z koronavirového hlediska, probíhá vyšetřování prezidenta Běloruské hokejové asociace a v zemi vládne neklid, jenž výrazně ovlivňuje přípravy na turnaj a vzbuzuje oprávněné znepokojení týmů, fanoušků a vládních představitelů," uvedl Fasel. Do Minsku se měl turnaj vrátit po sedmi letech, tehdy hostil MS poprvé.

"Plně podporuji rozhodnutí IIHF o odebrání mistrovství světa v hokeji Bělorusku. Byl jsem v tomhle ohledu s Českým hokejem zajedno. Čtyři měsíce do startu je pro nového pořadatele dost šibeniční termín, ale jsem přesvědčen, že šampionát proběhne bez organizačních problémů," uvedl na twitteru předseda Národní sportovní agentury a bývalý reprezentační brankář Milan Hnilička.

Dalším postupem při organizaci šampionátu se Rada IIHF bude zabývat na svém nejbližším jednání.

Dalším postupem při organizaci šampionátu se Rada IIHF bude zabývat na svém nejbližším jednání. "Jsme spolu pořád v kontaktu, probíhá neustále spousta jednání a intenzivně to celé řešíme. Chtěli bychom mít jasno v horizontu dvou až tří týdnů," řekl ČTK člen Rady IIHF Petr Bříza.

Ohlasy na rozhodnutí odebrat spolupořadatelství Bělorusku:

Švýcarská hokejová federace: "Švýcarský hokej vítá a podporuje rozhodnutí IIHF. Vzhledem k politické situaci a porušování lidských práv ve velkém je to správné rozhodnutí."

Franz Reindl (předseda německého svazu a člen rady IIHF): "Dnešní rozhodnutí je pečlivě zvážené, logické a konzistentní. Bělorusko nemůže zaručit všechny podmínky, aby bylo důstojným hostitelem mistrovství světa. V radě IIHF jsme se tomu věnovali měsíce a zvážili jsme klady i zápory, vyslechli jsme nezávislé názory a analyzovali jsme situaci. Teď budeme řešit další možnosti, které jsou v souvislosti se šampionátem v roce 2021 na stole. Věřím, že brzy rozhodneme o novém pořadateli."

Miroslav Šatan (předseda slovenského hokejového svazu): "Rozhodnutí IIHF stáhnout v současné situaci organizaci mistrovství světa z Běloruska bereme na vědomí. Věřím, že IIHF udělá všechno pro to, aby se v brzké době našlo plnohodnotné řešení a šampionát se letos uskutečnil." 

Anders Larsson (předseda švédského hokejového svazu): "Rozhodnutí vítáme a myslíme si, že to bylo jediné možné řešení. Teď se konečně můžeme soustředit na sportovní záležitosti. Už se těším na hokejovou oslavu, kterou zakončíme tuto zvláštní sezonu."

Tage Pettersen (předseda norského hokejového svazu): "Máme z tohoto rozhodnutí, které přišlo v dostatečném předstihu před mistrovstvím světa, radost. Bělorusko je kvůli své vládě i potlačování lidských práv už dlouho pod mezinárodním drobnohledem. A také je otázkou, jestli je v zemi uspokojivá situace s koronavirem. Norská federace už má k Bělorusku jako organizátorovi mistrovství světa dlouho jasný postoj. Naše názory jsme přednesli IIHF i všem zúčastněným zemím. V neposlední řadě jsme kvůli tomu spolupracovali i s ostatními severskými zeměmi. S konečným rozhodnutím jsme velmi spokojení."

Tomáš Petříček (ministr zahraničí ČR): "Demokracie - Lukašenko 1:0"

Edgars Rinkévičs (lotyšský ministr zahraničí): "Tohle je správný signál, že sport nebude sloužit autoritářským režimům. Lotyšsko splní svůj závazek a je připraveno hostit celé mistrovství světa."

Svjatlana Cichanouská (vůdčí osobnost běloruské opozice, bývalá prezidentská kandidátka): "Tohle je vítězství, protože nepřijde žádná další vlna represí, aby se před šampionátem vyčistilo město. Tohle je vítězství, protože Lukašenkovi se nepovedlo předstírat, že má všechno pod kontrolou. Tohle je vítězství pro každého Bělorusa, který ví, že hokej je hra, a Bělorusové nehrají se zločinci. Je to naše společné vítězství. Tohle je vítězství pro běloruskou diasporu. Bělorusové v různých zemích se vydali protestovat k sídlům IIHF a sponzorů mistrovství a přiměli zahraniční média psát o tom, co se děje. Děkovali firmám Škoda, Nivea a Tissot za to, že odmítly sponzorovat šampionát, který měl sloužit jako zástěrka násilí strašného režimu."

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď