MPO z programu Pomoc po tornádu podnikatelům zatím vyplatilo 48,9 mil. Kč

foto V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pokračovalo 4. července 2021 odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo. Pohled z kostela.

Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) z programu Pomoc po tornádu podnikatelům dosud proplatilo 110 žádostí za 48,9 milionu korun. Státní agentura CzechInvest, která má administraci dotačního titulu na starost, eviduje 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová. O příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku mohou podnikatelé žádat do 30. září. Připraveno pro ně je 200 milionů korun.

Z podaných žádostí na CzechInvest jich bylo na MPO podle Filipové zatím předáno 130 za zhruba 59,6 milionu korun. Resort je postupně proplácí.

Sběr žádostí do programu Pomoc po tornádu začal 30. června. Dotace mohou podnikatelé čerpat na stroje a zařízení, software zajišťující funkčnost nakupovaných strojů i nezbytné licence, stavební a technické práce, dopravní prostředky, zásoby a zboží. Za uznatelné výdaje nelze naopak pokládat například splátky půjček a úvěrů, penále nebo celní a správní poplatky.

Žadatel, který má proti živelním pohromám pojištění, může získat příspěvek až ve výši rozdílu mezi pojistným plněním a cenou nového majetku. Kdo není pojištěn, má nárok na dotaci až 80 procent ceny nově pořízeného majetku.

Podnikatelé mohou zároveň od 16. srpna prostřednictvím Agentury pro podnikání a inovace podávat také žádosti o dotaci na obnovu poškozených provozoven. Z programu Nemovitosti mohou získat jeden až 35 milionů korun za přispění prostředků z evropských fondů. Podpora funguje v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Na pomoc je připraveno 500 milionů korun.

Podnikatelé zasažení tornádem mohou dále prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky získat bezúročný úvěr od 500.000 do 45 milionů korun na investice v rozšířeném programu Expanze - úvěry.

Bouře s tornádem letos 24. června zasáhla především Břeclavsko a Hodonínsko. Jihomoravský kraj předběžně náklady na obnovu majetku odhaduje na zhruba 6,9 miliardy korun. Ve stejný den zasáhla bouře také obce Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody. Poničené tam jsou zejména hospodářské budovy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 16. října 2021

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď