Moskva varuje USA, ať se drží stranou od Krymu

foto Ruská vlajka na střeše prezidentského paláce v moskevském Kremlu.

Moskva - Rusko dnes varovalo Spojené státy, ať se drží stranou od černomořského pobřeží Ruska a Krymu. Riziko incidentu je velmi vysoké, uvedl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov podle agentury Reuters. Vyslání dvou amerických vojenských lodí do Černého moře, kam mají připlout tento týden, označil na pozadí stoupajícího napětí na východě Ukrajiny za "provokaci".

Rjabkov současně uvedl, že Moskva hodlá nadále bránit ruskojazyčné obyvatele části východoukrajinského Donbasu, ovládané proruskými separatisty od jara 2014. Rusko tak chce postupovat navzdory americkému varování, že zaplatí "vysokou cenu" za počínání na východě Ukrajiny. "Prostě bráníme své zájmy, zájmy našich občanů, ruskojazyčného obyvatelstva. Nadále je budeme bránit," prohlásil náměstek podle agentury TASS.

Jakékoli hrozby podle diplomata jen posilují přesvědčení Moskvy, že se ubírá správnou cestou, "protože USA jsou našim protivníkem a dělají vše, aby podlomily ruské pozice na mezinárodní scéně".

Napětí v Donbasu v posledních týdnech stoupá. Kyjev v minulých dnech bil na poplach kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou a varoval před rizikem ruské "ozbrojené agrese" pod záminkou ochrany ruskojazyčných obyvatel Donbasu, Rusko naopak obviňuje Kyjev z provokací.

Velení ukrajinské armády dnes oznámilo, že proruští separatisté v Donbasu zastřelili dalšího ukrajinského vojáka, další dva utrpěli zranění. Separatisté během uplynulých 24 hodin ostřelovali ukrajinské pozice v 15 případech a také shazovali granáty z bezpilotních letounů. Porušování příměří "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" pokračovalo i od dnešního rána, uvedla armáda podle listu Ukrajinska pravda. Separatisté naopak podle povstalecké agentury DAN obvinili ukrajinské vojáky, že dohodnutý klid zbraní porušili v osmi případech.

Ukrajina od ruské anexe Krymu a propuknutí ozbrojeného konfliktu v Donbasu na jaře 2014 obviňuje Rusko z agrese a okupace ukrajinských území, i když Moskva přímé zapojení do konfliktu popírá. Boje si dosud vyžádaly více než 13.000 mrtvých.

Stoltenberg vyzval Rusko k uklidnění situace na Ukrajině, Kyjev nechce válku

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes vyzval Rusko, aby přestalo shromažďovat jednotky u hranic Ukrajiny a ukončilo podporu separatistů na východě země. Před jednáním s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou zároveň prohlásil, že NATO kvůli současné vyhrocené situaci zvažuje další možnosti pomoci Kyjevu. Šéf ukrajinské diplomacie řekl, že jeho země nechce válku s Ruskem a usiluje o diplomatické řešení konfliktu.

Kuleba do Bruselu přijel na mimořádné jednání v rámci partnerské rady NATO - Ukrajina, o něž Kyjev požádal kvůli vyhrocené situaci na východě země, kde při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků. Ukrajinská armáda se obává, že shromažďování desítek tisíc ruských vojáků u hranic a na okupovaném Krymu může být přímou hrozbou pro její bezpečnost, Moskva naopak tvrdí, že chce hájit bezpečnost vlastní.

"Rusko musí ihned ukončit toto shromažďování jednotek uvnitř Ukrajiny a u jejích hranic, ukončit provokace a okamžitě snížit napětí," řekl dnes Stoltenberg. Aliance bude podle něj pokračovat v podpoře ukrajinských sil a hledat cesty, jak ji rozšířit. O možném posílení spojeneckých jednotek v černomořské oblasti, které žádá Kyjev, však konkrétně nemluvil.

Kuleba prohlásil, že jeho země usiluje o mírové řešení a nechystá se na ozbrojený konflikt.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 11:00 11°C

Celá předpověď