Moskva: Ukrajina při útocích na jih Doněcké oblasti přišla o 1500 mužů

foto Ilustrační foto - Ukrajinský voják na tanku u Bachmutu, 12. května 2023.

Moskva - Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Ukrajina při útocích na jih Doněcké oblasti přišla o 1500 mužů a 140 tanků a dalších bojových vozidel. Napsala to ruskojazyčná verze BBC, podle níž se to však nedá ověřit a jiné zdroje o tom neinformují. Kyjev v pondělí varoval před psychologickými operacemi nepřítele a uvedl, že očekávanou rozsáhlou protiofenzívu ještě nezahájil.

"Celkové ztráty ukrajinských jednotek na jihodoněckém směru činily více než 1500 ukrajinských vojáků, 28 tanků, včetně osmi leopardů vyrobených Německem," citovala BBC ruské ministerstvo, podle něhož Ukrajina přišla také o tři obrněná vozidla AMX-10 francouzské výroby a 109 bojových obrněných vozidel.

Jak ale podotýká BBC, jiné zdroje, a to včetně ruských válečných propagandistů, o ničem takovém neinformují. Ve veřejném prostoru se podle ní v pondělí neobjevily ani žádné jasné a přesvědčivé důkazy o zničení nebo poškození tanků Leopard či západních obrněných vozidel. Televize CNN zase poznamenala, že Moskva svá tvrzení o ukrajinských ztrátách opakovaně nadsazuje.

O zahájení očekávané ukrajinské protiofenzívy a odražení její první vlny ruské ministerstvo obrany informovalo už v noci na pondělí. Kyjev to popřel a uvedl, že se Moskva svými tvrzeními snaží odvést pozornost od bojů v oblasti východoukrajinského Bachmutu, kde podle něho ruské síly zaznamenávají neúspěchy.

Tvrzení Ruska, ani Ukrajiny, která už více než 15 měsíců čelí ruské agresi, není možné nezávisle ověřit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď