Moskva ukázala, jak zničila Ukrajincům tanky, podle blogerů šlo o kombajny

foto Ilustrační foto - Tanky Leopard 2A4 německé výroby na snímku polského ministerstva obrany.

Moskva - Ruská oficiální média dnes informovala, že ministerstvo obrany poprvé zveřejnilo videozáznam, na kterém ruští vojáci ničí tanky Leopard 2, které Ukrajině dodávají západní země. Nicméně ruští vojenští blogeři o jeho autenticitě pochybují, na záběrech resortu obrany nejsou podle nich obrněná vozidla, ale kombajny.

Agentura RIA Novosti napsala, že záběry ze zaměřovacího systému ruského bitevního vrtulníku zachycují odpaly řízených střel "na nepřátelská obrněná vozidla se siluetou, která je charakteristická pro bojová vozidla německé výroby". Na záznamu jsou také zachycené jejich zásahy. Podle Moskvy byly tanky zničeny během pokusu ukrajinských sil o protiofenzivu.

"Nechceme nic tvrdit, ale vozidla na záběrech zveřejněných ruským ministerstvem obrany svou siluetou vůbec nepřipomínají tanky," uvádí telegramový kanál Vojennyj Osvědomitěl (Válečný informátor). Vozidla podle něho vypadají spíše jako kombajny americké značky John Deere série 9000 a 700 a také jeden typ traktoru tohoto výrobce. "Jde o techniku, která je na Ukrajině celkem populární," píše se na něm. "Není jasné, proč (ministerstvo obrany) vydávalo zásah této techniky za skutečné video zachycující zničení leopardů," uvádí se také na tomto kanálu.

Podle jiného blogera záběry pochází z loňska, píše agentura DPA. Tehdy ale ukrajinská armáda ve výzbroji tanky Leopard ještě neměla.

DPA připomíná, že ruské ministerstvo obrany bylo už v minulosti přistiženo, jak vypouští "kachny". Mluvčí resortu Igor Konašenkov například informoval o tom, že ruská armáda sestřelila výrazně více ukrajinských letounů, než kolik jich Ukrajina ve skutečnosti měla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď