Moskva tvrdí, že Ukrajina skladuje raketomety HIMARS v atomové elektrárně

foto Výstřel z raketometu M142 HIMARS - ilustrační foto.

Moskva/Kyjev - Rusko tvrdí, že Ukrajina skladuje zbraně dodané ze Západu včetně raketometů HIMARS v areálech atomových elektráren. Obvinění vznesl podle ruské agentury RIA Novosti šéf ruské rozvědky SVR Sergej Naryškin. Několik vagonů zbraní podle něj skončilo konkrétně v Rivnenské jaderné elektrárně v severozápadní části země. Kyjev toto tvrzení, které šéf SVR nepodpořil důkazy, popřel. Ukrajinská média uvedla, že ve všech ukrajinských jaderných elektrárnách nyní dohlížejí na bezpečnost experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

"Přicházejí důvěryhodná data o tom, že ukrajinské ozbrojené síly skladují munici a zbraně dodané ze Západu v areálech atomových elektráren," citovala agentura Naryškinovo vyjádření. "Týká se to nejdražších a pro ukrajinské síly nejvíce nedostatkových raket a komplexů HIMARS, zahraničních systémů protivzdušné obrany a také dělostřelecké munice velké ráže," doplnil Naryškin.

Důvodem pro údajné uskladnění zbraní v jaderných elektrárnách je podle Naryškina přesvědčení Kyjeva, že Rusko na atomová zařízení v obavách z jaderné katastrofy nezaútočí.

"Nikdy jsme neskladovali žádné zbraně v areálech jaderných elektráren, jak falešně tvrdí SVR (Naryškin)," zareagoval na twitteru Mychajlo Podoljak z kanceláře ukrajinského prezidenta. Ujistil, že Ukrajina je otevřena kontrolním orgánům včetně MAAE. "Lži Rusů mají za cíl jen ospravedlnit jejich provokace," dodal Podoljak.

Kyjev v minulosti obvinil ruské síly, že uskladnily armádní techniku v okupované Záporožské jaderné elektrárně a ostřelovaly její areál. V médiích se v této souvislosti šířil videozáznam, na němž byly vidět nákladní vozy ve strojovně elektrárny. Na jednom z nich bylo písmeno Z, kterým ruské síly označují některá svá vozidla nasazená na Ukrajině. Pravost videa ověřila americká stanice CNN.

Agentura Unian s odvoláním na prohlášení společnosti Enerhoatom uvedla, že ve všech ukrajinských jaderných elektrárnách začaly pracovat stálé mise pracovníků MAAE, kteří do čtyř elektráren na Kyjevem ovládaném území přicestovali minulý týden. Stalo se tak na základě oficiální žádosti ukrajinské vlády. V okupované Záporožské jaderné elektrárně, největší v Evropě, působí experti MAAE od září.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď