Moskevské bistro s motivem Stalina muselo po protestech zavřít

foto Generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu Josif Vissarionovič Stalin (vlevo) a sovětský politik, filosof, žurnalista a spisovatel Nikolaj Ivanovič Bucharin na snímku z listopadu roku 1930.

Moskva - Moskevské bistro s kebabem muselo zavřít pouhý den po otevření. Důvodem bylo pobouření, které vzbudila jeho provokativní výzdoba s motivem sovětského diktátora Josifa Stalina, uvedla agentura Reuters. Podnik s názvem Stalin Doner měl v logu hned nad dveřmi velký portrét komunistického vůdce. Vevnitř pak zákazníky čekala obsluha oblečená do dobové policejní uniformy a jednotlivá jídla nesla jména komunistických předáků.

"Plně jsme otevřeli předevčírem a obsloužili na 200 zákazníků," řekl Stanislav Voltman. "Právní důvody (pro zavření bistra) nebyly," dodal s tím, že policie ho ale nejprve donutila sejmout Stalinův portrét a místní úřady pak údajně vyvinuly "obrovský tlak", který ho donutil podnik zcela zavřít.

Design restaurace byl předmětem vášnivých debat lidí na sociálních sítích, z nichž někteří jej označovali za nechutný.

Stalinova vláda se nesla ve znamení masových represí, táborů nucených prací a hladomoru. V období takzvaného Velkého teroru v letech 1936 až 1938 bylo podle konzervativních odhadů popraveno téměř 700.000 lidí.

V zemích bývalého Sovětského svazu však Stalina stále mnoho lidí chová v úctě, především kvůli jeho zásluhám na porážce nacistického Německa za druhé světové války.

"Nějakou publicitu na sociálních sítích jsem očekával," řekl Voltman. "Ale nečekal jsem, že všechny televizní stanice, všichni reportéři a blogeři se sem nahrnou a budou tu stát frontu jako do Leninova mauzolea."

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 10. dubna 2021

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď