Morawiecki: Polsko nepřeruší práce v uhelném dole Turów

foto Ilustrační foto - Polský hnědouhelný důl a elektrárna Turów na snímku pořízeném 27. května 2019.

Praha - Polsko nezastaví těžbu v uhelném dole Turów, jak na žádost Česka nařídil Soudní dvůr Evropské unie. Při příchodu na summit EU to dnes řekl polský premiér Mateusz Morawiecki, podle něhož by přerušení prací v dole a provozu sousední elektrárny bylo "ekologickou a energetickou katastrofou". Morawiecki dodal, že polské rozhodnutí odpoledne v Bruselu prezentoval českému premiéru Andreji Babišovi s tím, že Polsko hodlá s českou stranou hledat společné řešení problému. Babišovo vyjádření se ČTK snaží získat.

České úřady se na unijní justici obrátily v únoru s žalobou proti rozšiřování dolu, které podle nich mimo jiné ohrožuje kvalitu pitné vody pro obyvatele Libereckého kraje. Polsko podle české strany porušuje unijní právo tím, že umožnilo pokračování těžby bez posouzení jejího vlivu na životní prostředí. Varšava to odmítá. Pokud se soudnímu rozhodnutí nepodřídí, hrozí jí vysoká pokuta.

"Mohu znovu zdůraznit, že samozřejmě nepřerušíme těžbu, nepřerušíme činnost elektrárny. To je podle nás jasné, protože zastavení by jistě znamenalo ekologickou katastrofu, energetickou katastrofu," řekl Morawiecki. Polsko podle něho hodlá ukázat dobrou vůli, ale jen takovou, která umožní pokračování prací. Rozhodnutí unijního soudu označil za nespravedlivé.

Soud EU nařídil uzavření dolu jako předběžné opatření do vydání verdiktu, kterým má rozhodnout o české žalobě. Polský premiér již dnes prohlásil, že Varšava je ochotna s Prahou jednat a že předloží unijní justici nové argumenty na podporu svého postoje. Uzavření dolu a elektrárny by podle něj ohrozilo energetickou bezpečnost Polska a připravilo o práci 5000 lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 24. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď