Moravskoslezský kraj hygieniky požádá o omezení hromadných akcí

foto Ilustrační foto - Lékaři provádějí tracheostomii jednomu z pacientů na anesteziologicko-resuscitačním oddělení krnovské nemocnice (na snímku z 5. listopadu 2020), kde se starají o pacienty s těžkým průběhem onemocnění covid-19.

Ostrava - Moravskoslezský kraj kvůli stále se zhoršující epidemické situaci požádal krajské hygieniky o omezení hromadných akcí. Za úterý eviduje rekordní přírůstek 3056 nově pozitivně testovaných na covid-19. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Mluvčí krajských hygieniků Aleš Kotrla ale ČTK odpoledne řekl, že obdobná opatření by mělo plošně řešit ministerstvo zdravotnictví. Odkázal se na dnešní jednání krajských hygieniků s představiteli ministerstva.

Omezení společenského života na minimálně 14 dní už v úterý avizoval rovněž hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO), dnes odpoledne se k situaci vyjádří jihomoravský hejtman. Právě na Moravě je situace z hlediska nákazy nejhorší.

"Roste sice počet očkovaných, ale jen velmi pomalu. Na základě úterního jednání hejtmanů s vládou i my požádáme Krajskou hygienickou stanici o omezení hromadných akcí," uvedl na sociálních sítích hejtman. Ze zveřejněných dat je zřejmé, že nejvyšší přírůstky byly v úterý na Karvinsku a Ostravsku, nejlépe je na tom Bruntálsko. Omezení aktivit například při vánočních trzích už avizovala i řada měst, včetně Ostravy.

"Jde nám o jediné. Zpomalit šíření nákazy, předejít kolapsu zdravotnictví a zabránit lockdownu. Nikdo si nepřejeme, aby se musely děti vrátit k distanční výuce, aby byly uzavřeny obchody i služby a lidé nemohli vycestovat za město. To byla poměrně nedávná tvrdá realita, kterou si už prostě nechceme zopakovat. Dočasné omezení společenských akcí je v této optice mnohem menší zlo. Proto jsem v dopise krajskou hygienu vyzval, aby přijala mimořádná opatření na území našeho regionu, je to v tuto chvíli právě jejich kompetence. Například omezení kapacity společenských akcí minimálně na polovinu by mohlo být efektivní," upřesnil Vondrák.

Zároveň hygieniky požádal o zpřísnění kontrol dodržování protiepidemických opatření. Předpokládá, že konkrétní návrhy hygieniků by mohly být projednány na pondělním jednání krajského krizového štábu. "Na základě dnešního jednání zástupců krajských hygienických stanic s ministerstvem zdravotnictví bylo dohodnuto, že mimořádná opatření týkající se omezování hromadných akcí budou vydávána plošně ministerstvem zdravotnictví," řekl ČTK Kotrla.

Na 100.000 obyvatel připadá v kraji za posledních sedm dní 1228 pozitivních, je to o 32 více než o den dříve. Jde o čtvrtou nejvyšší incidenci v zemi, hůře jsou na tom Olomoucký, Zlínský a Jihomoravský kraj. Za posledních sedm dní její hodnota vzrostla o 260 nakažených na 100.000 obyvatel. Podle zveřejněných dat bylo v úterý nejvíce nově nakažených na Karvinsku, a to 793 lidí, na Ostravsko připadá 747 pozitivně testovaných, na Opavsko 491, na Frýdecko-Místecku to bylo 480 nakažených, na Novojičínsku 369 a na Bruntálsku 176. Obě dávky očkování má v kraji s 1,2 milionu obyvatel 50,4 procenta z nich. Počet zemřelých v souvislosti s covidem vzrostl na 3929 lidí, jen v úterý jich zemřelo osm, za poslední týden 104. V nemocnicích je přes 800 hospitalizovaných s koronavirem.

"Intenzivní péči potřebuje 99 osob. Denně je v průměru hospitalizováno dalších 20 lidí, což při aktuální dvaaosmdesátiprocentní obsazenosti covidových lůžek může znamenat hrozbu vyčerpání lůžkových kapacit," uvedl Vondrák. Nakažených koronavirem je nyní téměř 30.000 lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 29. listopadu 2021

Očekáváme v 3:00 -2°C

Celá předpověď