Moderní pětibojaři po vyřazení parkuru požadují, aby odstoupilo vedení

foto Ilustrační foto - Letní olympijské hry Tokio 2020, 7. srpna 2021 v Tokiu. Moderní pětiboj, muži - parkur: Jan Kuf z ČR.

Berlín - Přes 650 moderních pětibojařů podepsalo dopis, který vyzývá současné vedení Mezinárodní unie moderního pětiboje (UIPM) k rezignaci. Jejich žádost je reakcí na čtvrteční vyřazení parkuru z programu tohoto sportu počínaje olympijským cyklem s vrcholem v Los Angeles v roce 2028. Rozhodnutí už dříve kritizovali i čeští pětibojaři v čele s olympijským vítězem z Londýna Davidem Svobodou.

"Jako současní i bývalí moderní pětibojaři jsme šokováni rozhodnutím výkonného výboru vyřadit parkur. Jednomyslně vyjadřujeme nedůvěru v předsedu i celý výkonný výbor," píše se v dopise, který podepsala také řada olympijských medailistů. Podle nich potřebuje federace nové vedení, které bude hájit dlouhodobé zájmy sportu i sportovců a bojovat o udržení pětiboje v programu OH.

Vedení UIPM hodlá se sportovci příští týden o situaci jednat. "Všichni, kteří obdrželi otevřený dopis výkonného výboru ze 4. listopadu, jsou zváni k účasti na otevřeném dialogu o této záležitosti, aby mohli lépe porozumět pozadí. Dialog bude naplánován během příštího týdne," uvedli zástupci UIPM. Další diskuse budou možné 27. a 28. listopadu během volebního kongresu.

Návrh inovativní komise vzniklé v roce 2018 je podle UIPM výsledkem dlouhodobějších diskusí spojených s parkurem jako problematickou disciplínou. Jeho výměna by navíc dala možnost startovat v plnohodnotném pětiboji i mládežnickým kategoriím, protože v nich se na koni nyní nezávodí.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

Soutěž pod pěti kruhy byla dlouho pětidenní, od Atlanty 1996 byl program zhuštěn do jednoho dne. Na příštích hrách v Paříži by sportovci měli stihnout plavání, šerm, parkur a kombinovaný běh se střelbou v novém formátu během pouhých 90 minut.

Volby do výkonného výboru UIPM se mají konat na konci listopadu. Dosavadní předseda Němec Klaus Schormann je v jejím čele od roku 1993.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je úterý 16. srpna 2022

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď