Mnuchin: Obchodní dohoda mezi USA a Čínou je z 90 procent hotová

foto Ilustrační foto - Ministr financí USA Steven Mnuchin.

New York - Obchodního dohoda mezi Spojenými státy a Čínou je zhruba z 90 procent hotová. V rozhovoru s televizí CNBC to dnes řekl americký ministr financí Steven Mnuchin. Je přesvědčen, že americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching mohou tento víkend během setkání na summitu skupiny 20 největších ekonomik světa (G20) pokročit v jednáních, která nyní stagnují. Trump následně v rozhovoru s televizí Fox nevyloučil, že dohoda může být uzavřena na summitu.

"Byli jsme zhruba na 90 procentech cesty (s dohodou) a já si myslím, že existuje cesta k jejímu dokončení," řekl Mnuchin. Dodal, že americká strana chce slyšet, že Čína je ochotna vrátit se k jednacímu stolu, a myslí si, že pro ekonomiku Číny i USA je dobré, aby měly tyto země vyrovnaný obchod. Doufá také, že dohoda by mohla být hotova do konce roku.

Podle Trumpa je dokonce možné, že se dohody podaří dosáhnout již na setkání se Siem, čímž by se předešlo hrozbě zavádění dalších cel. S vývojem dosavadních obchodních jednání je ale americký prezident spokojen. Poznamenal, že Čína o dohodu usiluje více než Spojené státy. Pokud se ale podle Trumpa dohody nepodaří dosáhnout, uvalí nová cla. Ty mohou být ve výši deseti procent a ne 25 procent, uvedl.

Trump se má s čínským prezidentem na summitu G20 v Japonsku setkat v sobotu. Výsledek jejich setkání by mohl být důležitý pro globální ekonomiku a finanční trhy, kterými už 18 měsíců otřásá nervozita způsobená obchodním napětím mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

Investoři věří, že setkání prezidentů by mohlo přinést pokrok v dalším jednání. Průzkum bankovního domu Bank of America Merrill Lynch mezi investory zjistil, že asi dvě třetiny se domnívají, že dohoda sice tento týden uzavřena nebude, ale že nebudou ani zavedena nová cla.

Obchodní válka má dopad jak na ekonomiku Číny, tak na ekonomiku Spojených států, přestože oba prezidenti trvají na tom, že to tak není. V dubnu Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil odhad růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,3 procenta z původních 3,5 procenta. Zdůvodnil to právě obchodním napětím.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 21. října 2019

Očekáváme v 3:00 9°C

Celá předpověď