Mnohobuněčný organismus nalezený na Sibiři přežil zmrzlý 24.000 let

foto Mikroskop, věda, genetika - ilustrační foto.

Moskva - Mikroskopický mnohobuněčný organismus nalezený na Sibiři se probral k životu po 24.000 letech, které strávil zmražený v tamní řece. Podle serveru BBC to uvádí nová studie zveřejněná v časopise Current Biology. Vědci si dosud mysleli, že podobné organismy dokáží v zamrzlém stavu strávit kolem deseti let, nyní se však domnívají, že je jejich schopnost přežít v podstatě neomezená.

Vědci nalezli organismus z třídy pijavenek v ruské Arktidě, kde se po tisíciletí nacházel ve stavu takzvané kryptobiózy, tedy stavu, jímž některé jednodušší organismy reagují na nepříznivé životní podmínky. Vědci jej rozmrazili, načež se organismus nepohlavně rozmnožil. Radiokarbonovou metodou datování pak určili, že je starý mezi 23.960 a 24.485 lety.

"Odnášíme si z toho zjištění, že mnohobuněčné organismy mohou být zmraženy a uchovány tisíce let a pak se zase vrátí k životu - což je sen řady spisovatelů," řekl médiím ruský vědec Stas Malavin. Dodal přitom, že vědci musí ještě důkladněji prozkoumat, jak se organismu taková věc podařila.

Organismy z třídy pijavenek jsou známy svou vysokou odolností. Podle listu The New York Times jsou jedny z mála zvířat odolných vůči radioaktivitě a vydrží i nedostatek kyslíku, potravy i roky bez vody.

Podobnou schopnost ožít po tisíci letech zamrazení podle BBC v minulosti prokázaly i další mnohobuněčné organismy i některé květiny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je neděle 20. června 2021

Očekáváme v 7:00 23°C

Celá předpověď