MMF zřejmě v příštích týdnech schválí Ukrajině úvěr v objemu 15,6 miliardy USD

foto Ilustrační foto - Pohled na Bachmut 15. března 2023.

Washington/Kyjev - Mezinárodní měnový fond (MMF) v příštích týdnech zřejmě schválí Ukrajině úvěrový program v objemu 15,6 miliardy dolarů (345 miliard Kč). Ukrajina se tak stane první zemí ve válce, která úvěr od MMF dostane. Zároveň půjde o jeden z největších finančních balíků, který tato východoevropská země obdrží od začátku ruské invaze před více než rokem, uvedla stanice BBC.

Měnový fond nedávno změnil pravidla, což mu nyní umožňuje půjčovat i zemím, které čelí "mimořádně vysoké nejistotě". A to je právě případ Ukrajiny.

"Ruská invaze na Ukrajinu má i nadále ničivý dopad na ekonomiku," uvedl v prohlášení Gavin Gray z MMF. "Program byl navržen v souladu s novou politikou fondu týkající se poskytování úvěrů za mimořádně vysoké nejistoty. Od dárců, včetně skupiny (ekonomicky vyspělých zemí) G7 a EU, se očekávají silné záruky financování," doplnil.

Na čtyřletém úvěrovém souboru už je dohoda na nižších úrovních, ještě ho ale musí definitivně potvrdit vedení MMF. "Hlavním cílem programu je udržet ekonomickou a finanční stabilitu v podmínkách mimořádně vysoké nejistoty, obnovit udržitelnost dluhu a podpořit zotavení Ukrajiny na cestě ke vstupu do Evropské unie v poválečném období," uvedl Gray.

Americká ministryně financí Janet Yellenová dohodu vítá. "Ambiciózní program MMF s vhodnými podmínkami je klíčový pro podporu reformního úsilí Ukrajiny, včetně posílení správného řízení země a řešení korupčních rizik. Zajišťuje i potřebnou finanční pomoc," uvedla v tiskové zprávě. Spojené státy jsou největším akcionářem MMF.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal uvedl, že peníze jeho zemi pomohou "financovat všechny kritické výdaje a zajistit makroekonomickou stabilitu". Ekonomická aktivita na Ukrajině se v loňském roce podle MMF v důsledku války propadla o 30 procent, v příštích čtvrtletích ale měnový fond očekává postupné oživování ekonomiky.

"Aktivita se zotavuje z vážných škod, které utrpěla infrastruktura. Přetrvávají však negativní faktory, včetně rizika další eskalace konfliktu," uvedl Gray.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď