Mlynář z PPF a radní ČT Lipovská se vyjádřili ke své schůzce

foto Ilustrační foto - Zakladatelka a analytička Institutu svobody a demokracie (ISDe) Hana Lipovská hovořila 31. srpna 2020 v Praze na slavnostním zahájení činnosti institutu.

Praha - Členka Rady České televize (ČT) Hana Lipovská a ředitel investiční skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář se dnes na sociálních sítích vyjádřili ke své schůzce. Lipovská na facebooku uvedla, že se na setkání dozvěděla o tom, že PPF počítá s odvoláním generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, a Mlynář se zajímal o to, kdo bude Dvořákovým nástupcem. Mlynář na twitteru napsal, že ČT není věcí PPF a Lipovská manipuluje. PPF vlastní komerční televizi Nova, v jejímž čele Dvořák stál před nástupem do ČT. PPF ani ČT se ke schůzkám nechtěly vyjadřovat.

Lipovská na facebooku vysvětluje, proč se zajímá o počítačovou školu Gopas, v níž má podle radní Dvořák čtvrtinový podíl a u níž si ČT v minulosti objednávala školení. Rada České televize počátkem dubna vyzvala Dvořáka, aby s ohledem na Gopas vysvětlil svůj možný střet zájmů. Radní také požádali, aby Dvořák sdělil, zda vedle Gopasu vlastní podíly v dalších firmách spolu se šéfem a spoluvlastníkem PPF Ladislavem Bartoníčkem či dalšími lidmi. Dvořák již dříve tvrzení, že je ve střetu zájmů, odmítl. Dozorčí komise Rady ČT nezjistila v obchodních vztazích ČT a Gopasu žádné nedostatky.

Lipovská na facebooku informovala o schůzce z 19. března, podle ní o setkání požádal Mlynář. "Vladimír Mlynář rozhovor se mnou jako členkou Rady ČT začal tím, že počítají (rozuměj: PPF) s odvoláním Petra Dvořáka z vedení ČT. Řekl větu, které jsem v dané chvíli nerozuměla: že ho už nemají důvod nijak chránit," napsala Lipovská. Mlynář se podle ní ptal, kdo bude novým generálním ředitelem ČT, "protože PPF by prý potřebovala, aby se ČT připojila k plánům Novy na zpoplatnění obsahu pro diváky".

Radní ČT také uvedla, že ji Mlynář požádal, jestli by nemohla zajistit, aby důvodem k odvolání Dvořáka z čela ČT nebylo jeho společné podnikání s Bartoníčkem. "Na základě tohoto setkání jsem považovala za nutné začít vazbu Petra Dvořáka na PPF a Ladislava Bartoníčka zkoumat důkladněji," napsala Lipovská.

Podle Mlynáře Lipovská manipuluje. Uvedl, že se s ní setkal dvakrát a poprvé to bylo na její žádost. "A ano, neorodoval jsem za PD (Petra Dvořáka), protože Česká televize není věc PPF. A ona mi sama řekla, že nemá důvod na PPF v souvislosti s Českou televizí útočit. S tím jsme se rozešli," doplnil.

Petr Dvořák je generálním ředitelem ČT od podzimu 2011, do vedení veřejnoprávní televize nastoupil po sedmi letech v čele televize Nova. Od října 2017 vykonává Dvořák v ČT druhý šestiletý mandát. Jeho vztahy s Radou ČT se výrazně zhoršily po její loňské obměně, kdy do kontrolního orgánu zasedla ekonomka a spolupracovnice Jany Bobošíkové Lipovská, novinář Pavel Matocha, který je nynějším předsedou rady, nebo moderátor Luboš Xaver Veselý.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 25. září 2021

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď