Zprávy, že Moskva žádá Čínu o vojenské vybavení, jsou podle Pekingu dezinformací

foto Ilustrační foto - Čínský prezident Si Ťin-pching (vpravo) a jeho ruský protějšek Vladimir Putin před jednáním v Pekingu, 4. února 2022.

Peking - Prioritou Číny je zabránit tomu, aby se situace na Ukrajině vymkla kontrole, uvedlo v neděli čínské velvyslanectví ve Spojených státech. Učinilo tak v reakci na zprávy některých západních médií, podle nichž se američtí činitelé domnívají, že Moskva v návaznosti na napadení sousední země požádala Peking o vojenské vybavení. Čínské ministerstvo zahraničí následně doplnilo, že se jedná o dezinformaci. Otázka čínské podpory Moskvy byla podle Washingtonu jedním z témat dnešní schůzky svou vysoce postavených představitelů USA a Číny v Římě.

"O tom jsem nikdy neslyšel," reagoval na informace o údajné žádosti Moskvy podle agentury Reuters mluvčí čínské ambasády. "Současná situace na Ukrajině je skutečně znepokojivá," uvedl mluvčí Liou Pcheng-jü. "Vysokou prioritou je nyní zabránit tomu, aby se napjatá situace vyhrotila nebo dokonce vymkla kontrole," dodal.

Zprávy o ruské žádosti následně popřel také mluvčí čínské diplomacie, který je při pravidelné tiskové konferenci v Pekingu označil za "dezinformaci pocházející z USA".

Americké deníky Financial Times a The Washington Post s odkazem na nejmenované americké činitele v neděli napsaly, že Rusko od začátku invaze na Ukrajinu žádá Čínu o vojenské vybavení a další pomoc. Zdroje obou listů nerozvedly, jakou vojenskou pomoc Rusko žádá. Neuvedly ani, jak Čína na požadavky svého souseda reaguje. Stejnou informaci následně přinesla i další média včetně listu The New York Times, podle jehož informací Moskva kvůli sankcím Západu požádala Peking také o hospodářskou pomoc.

Zprávy přišly těsně před schůzkou bezpečnostního poradce Bílého domu Jakea Sullivana a vysoce postaveného čínského diplomata Janga Ťie-čch', kteří dnes několik hodin jednali v italské metropoli. Americká strana ve stručném prohlášení oznámila, že se vedla "podstatná diskuse" o ruské válce proti Ukrajině a že se dvě strany shodly na důležitosti zachování komunikačních kanálů.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v této souvislosti zmínil přímo otázku čínské podpory Ruska. "Poradce pro národní bezpečnost a naše delegace přímo a velmi jasně hovořili o našich obavách ohledně podpory Ruska ze strany ČLR (Čínské lidové republiky; pozn. ČTK) v návaznosti na invazi, a o důsledcích, které by jakákoli taková podpora měla pro vztahy ČLR nejen s námi, ale pro její vztahy po celém světě," citovala agentura AP mluvčího Neda Price. Bílý dům na dnešním brífinku nedělní informace tisku nepotvrdil ani nezpochybnil.

Sullivan v neděli zpravodajské televizi CNN řekl, že Washington pozorně sleduje, do jaké míry Peking poskytuje hospodářskou nebo materiální pomoc Rusku. "Nedovolíme, aby se to rozběhlo, a nedovolíme, aby Rusko získalo záchranu před ekonomickými sankcemi ze strany jakékoli země," řekl bezpečnostní poradce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 2°C

Celá předpověď