Mládě slona afrického ve zlínské zoo uvidí návštěvníci poprvé zblízka o víkendu

foto Mládě slona afrického ve výběhu na snímku z 11. června 2021, které se narodilo 6. června ve zlínské zoo. Jde o samečka, je to první mládě slona afrického narozené v Česku. Slůně má na výšku necelý metr, jeho váhu odhadli chovatelé na 90 až 100 kilogramů.

Zlín - Mládě slona afrického, které se ve zlínské zoologické zahradě narodilo v neděli, uvidí návštěvníci poprvé zblízka o víkendu. Jde o samečka, je to první mládě slona afrického narozené v Česku. Po narození mláděte v neděli ráno pracovníci zahrady pavilon i okolí venkovního výběhu uzavřeli, chtěli slonicím a mláděti dopřát maximální klid. "Budeme chování slonic neustále sledovat, v případě nepříznivé reakce opětovně přistoupíme k uzavření okolí kolem pavilonu a výběhu slonů," řekl dnes novinářům ředitel zahrady Roman Horský.

Fotogalerie

"Otevřeme cestu podél pavilonu slonů přes zastřešenou vyhlídku u nosorožců až k expozici lvů a zpět. Příští týden také zprovozníme velkoplošnou obrazovku před pavilonem a nabídneme nejen záznam porodu slonice Kali, ale i dokumenty o chovu slonů ve zlínské zoo. Prosíme návštěvníky o respektování povolené trasy kolem výběhu," uvedla mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

Slůně má na výšku necelý metr, jeho váhu odhadli chovatelé na 90 až 100 kilogramů. "Podle pozorování chovatelů je sameček zdravý, víc a víc aktivní, samice Kali o něj starostlivě pečuje," uvedla mluvčí.

Video: Mládě slona afrického ve Zlíně
11.06.2021, 16:58, autor: Luděk Peřina, zdroj: ČTK

U slůňat je důležité, aby se dobře sžilo se stádem. "Můžou se dít nějaké věci ve skupině, budou se dlouho sžívat, může to trvat několik měsíců," uvedla ošetřovatelka Anna Žákovská. Do péče o mládě se zapojuje také samice Zola. Třetí slonice Ulu se spíše drží bokem.

Narození prvního mláděte slona afrického v Česku se ve zlínské zoo očekávalo již před třemi lety. Samici Zole se však narodilo mrtvé mládě, což však u prvorodiček není neobvyklé. Sloni afričtí patří ke kriticky ohroženým druhům. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají ovladatelnější slony indické. V Česku chová slony africké vedle zlínské zahrady jen zoo ve Dvoře Králové nad Labem.

Zlínská zoo chová tři slonice od roku 2003, zpočátku se jejich rozmnožování neplánovalo, ošetřovatelé později začali připravovat samice na inseminaci. V budoucnu by k samicím ve Zlíně měli přibýt samci. "Naše ambice je mít i deset slonů, chceme je rozmnožovat přirozenou cestou," uvedl Horský. Zoo již vybudovala jeden ze dvou plánovaných výběhů pro slony, na letošek je v plánu stavba chovného zařízení pro slony v rámci projektu Karibuni. Vnitřní ustájení pro slony by mělo patřit mezi tři největší zařízení svého druhu v rámci světových zoo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

33°C

Dnes je neděle 20. června 2021

Očekáváme v 23:00 26°C

Celá předpověď