Místo zbrojních průkazů by mohlo stačit oprávnění v registru, schválila vláda

foto Střelná zbraň - pistole - ilustrační foto.

Praha - Místo fyzických zbrojních průkazů či licencí by v budoucnu mohlo lidem stačit existující oprávnění k používání zbraní v centrálním registru zbraní. Počítají s tím novela zákona o zbraních a střelivu a nový předpis o munici, které dnes schválila vláda. Ministerstvo vnitra o tom informovalo v tiskové zprávě. Zákon obsahuje i další novinky, jako je zavedení další kategorie zbraní či zjednodušení struktury zbrojních oprávnění.

Novela počítá s různými možnostmi, jak bude možné oprávnění prokázat. Kromě elektronické cesty ponechává i konzervativnější možnosti, jako je vydávání zbrojních listů na kontaktních místech veřejné správy. Ruší také místní příslušnost, držitelé zbraní tak už nebudou muset vyřizovat záležitosti pouze v kraji, kde mají trvalý pobyt. Podle ministerstva jsou hlavními benefity novely digitalizace, zrušení zbytečného papírování a celkové zvýšení uživatelského komfortu pro legální držitele zbraní.

Dvojice předpisů zcela nahradí stávající zákon, který je podle ministerstva v mnoha ohledech zastaralý, byrokraticky nepružný a zbytečně komplikovaný. "Nedochází k žádnému zmírňování pravidel, ale ani ke zpřísňování už tak přísných nároků na legální držitele zbraní. Stále platí, že si zbraň neobstará jen tak někdo. Pokud však lidé pravidla splní, řada věcí pak pro ně bude jednodušší," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Podle návrhu by také měla být zavedena nová "mezikategorie" zbraní, u kterých sice bude vyžadováno ohlášení, podmínky pro jejich držení ale budou zjednodušeny. Do kategorie jsou zařazeny například jednoranové nebo dvouranové zbraně, které se nabíjejí jednotlivě, poplašné či signální zbraně nebo plynové zbraně s ráží vyšší než 6,35 mm.

Zákon také výrazně zjednodušuje strukturu dosavadních zbrojních průkazů a zbrojních licencí. Ponechány mají být dva druhy zbrojního oprávnění ze současných pěti skupin zbrojního průkazu a tři skupiny zbrojních licencí ze současných deseti.

Zbrojní průkaz mělo v České republice loni 314.039 lidí, což je o 5049 více než v roce 2021. Počet nahlášených zbraní stoupl o 53.281 na 989.348. Zájem o zbraně v posledních letech roste. V roce 2020 vlastnilo zbrojní průkaz 307.372 obyvatel České republiky. Registrovaných zbraní bylo 900.087.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď