Miroslavu Zikmundovi gratulují k dnešním narozeninám tisíce lidí

foto Legendární cestovatel Miroslav Zikmund převzal v předvečer svých 100. narozenin 13. února 2019 jako narozeninové překvapení nově vydanou knihu Sloni žijí do sta let.

Zlín - Tisíce lidí v posledních dnech blahopřejí Miroslavu Zikmundovi k jeho stým narozeninám, které cestovatel slaví dnes. ČTK to řekla Zikmundova blízká spolupracovnice, pracovnice zlínského muzea a členka výboru Klubu H+Z Magdalena Preiningerová. Obdivovatelé Zikmunda i jeho celoživotního přítele Hanzelky posílají blahopřání přímo do Zlína Zikmundovi, gratulace posílají také do zlínského muzea, které je správcem archívu H+Z, gratulace shromažďuje i zlínská radnice.

Zikmundovi podle jeho blízkých přichází v posledních týdnech desítky dopisů, přání a balíčků denně, probírat se jimi bude několik dalších týdnů. Řada lidí mu také telefonuje či píše přání přes sociální sítě.

Lidé se obracejí také na muzeum a Klub H+Z. "Ohlas je veliký, přichází pozdravy od čtenářů, obdivovatelů, přátel. Samozřejmě, všichni by mu rádi blahopřáli osobně, ale není to možné, pan Zikmund je jeden, těch lidí jsou stovky, možná tisíce," uvedla Preiningerová. Muzeum i klub přání Zikmundovi předá. "Až opadne ta největší horečka, tak mu to dáme všechno do bedny a zavezeme mu to, dáme to dohromady i s tím, co dostal on. A jako všechno ostatní to bude uloženo do archivu," uvedla Preiningerová.

Reakce jsou podle ní také na vysílání radioamatéra Jiřího Krále, který si zaregistroval radioamatérskou značku OL100ZH. Na krátkovlnných pásmech vysílá do celého světa informace o cestovatelích H+Z. "Začal minulý týden vysílat a psal mi, že za dva dny vysílání má 5800 reakcí z celého světa, což je moc pěkné a panu Zikmundovi to udělá radost," řekla Preiningerová.

Lidé mohou svá přání psát také do pamětních listů ve vestibulu zlínské radnice. "Lidé přejí panu Zikmundovi hodně zdraví, děkují mu za knížky, které s Jiřím Hanzelkou napsali a které už v dětství rádi četli, přejí mu i lehký krok a jasnou mysl, děkují mu za setkání," uvedl mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Cestovateli popřál i zlínský primátor Jiří Korec (ANO). "Miroslav Zikmund je vzácným občanem Zlína, který podobně jako Tomáš Baťa proslavil naše město po celém světě. Za město Zlín mu ke stoletým narozeninám gratuluji a přeji mu hodně zdraví a spokojenosti do dalších let," uvedl Korec. Zikmund ve Zlíně žije.

Zikmundovi popřáli také zaměstnanci zlínského divadla, cestovatel je jeho věrným předplatitelem již od roku 1954. Divadlo vytisklo velký plakát se vzpomínkou na inscenaci Palubní deník Hanzelky a Zikmunda, sto zaměstnanců divadla k němu připojilo sto gratulací a podpisů. "Nejvíc si na něm vážím toho, že si vidí dál, než na špičku nosu. I proto má u nás v divadle v první řadě čestné sedadlo, kam při každé premiérové děkovačce směřujeme naši úklonu. Nejinak tomu bude v den jeho stých narozenin," uvedl ředitel divadla Petr Michálek.

K Zikmundově stovce vydala brněnská Jota knihu o Srí Lance

U příležitosti stých narozenin cestovatele Zikmunda znovu vyšla kniha Sloni žijí do sta let. Popisuje Zikmundovy cesty a návraty na Srí Lanku, jednu z jeho oblíbených destinací. Knihu v nové úpravě vydalo brněnské nakladatelství Jota se společností Piranha Film.

Cestovatel Miroslav Zikmund (vpravo) převzal v předvečer svých 100. narozenin 13. února 2019 jako narozeninové překvapení nově vydanou knihu Sloni žijí do sta let. Popisuje Zikmundovy cesty a návraty na Srí Lanku, jednu z jeho oblíbených destinací. Knihu v nové úpravě vydalo brněnské nakladatelství Jota se společností Piranha Film. Na snímku vlevo je cestovatel a spoluautor knihy Miroslav Náplava.  Zikmund, který žije v ústraní, podle tiskové zprávy nakladatelství knihu převzal ve středu jako narozeninové překvapení a se zájmem si ji prolistoval. Legendární cestovatel slaví 100. narozeniny dnes.

"Cejlon, tedy Srí Lanka, byla klíčová země, která jak Jirku (Hanzelku), tak mě doslova uchvátila. Je to země neuvěřitelně zajímavá a různorodá, lidé mi pořád píšou, že jsou inspirovaní našimi cestopisy, takže bychom měli dostávat prémie, že jsme přispěli k tomu, že je dnes Srí Lanka takhle navštěvovaná," uvedl Zikmund podle zprávy nakladatelství.

Na Srí Lance prožil Miroslav Zikmund dlouhé týdny v roce 1961 při společné cestě s Jiřím Hanzelkou a další měsíce v roce 1969, kdy dokončoval rukopis knihy Cejlon - ráj bez andělů. Oslavil tam tehdy 50. narozeniny.

V roce 2000 se na Srí Lanku vrátil se dvěma novými, o dvě generace mladšími společníky, cestovateli Petrem Horkým a Miroslavem Náplavou, kteří jsou spoluautory publikace Sloni žijí do sta let. Jota ji prezentuje jako knihu o návratech a náhodách, zrání a stárnutí, cestopis prostorem i časem. Text bohatě doplňují fotografie z archivu Hanzelky a Zikmunda i obou spoluautorů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 20. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď