Ministři slíbili Schillerové většinou úspory v provozu

foto Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na jednání Poslanecké sněmovny 12. března 2019 v Praze.

Praha - Úspory sedm až deset procent z provozních či personálních nákladů vesměs navrhují ministři za ANO v debatě o státním rozpočtu na příští rok s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Někteří zvažují rušení části agend nebo omezení problémových drobných investic. Schillerová považuje dnešní jednání za konstruktivní. Prioritou rozpočtu, který plánuje se schodkem 40 miliard korun, zůstávají podle ní investice a závazky vlády, například růst platů učitelů. Za sociální demokracii jedná se Schillerovou zatím jen vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Další ministři za ČSSD se připojí později.

Schillerová v únoru vyzvala ministry při debatě o rozpočtu na příští rok, kdy stát počítá s nižším tempem růstu než dosud, k hledání úspor a navrhla snížit počet státních zaměstnanců o deset procent. Zároveň přišla i s návrhem snížit výdaje o 25 miliard korun.

"Zdůraznila jsem, že prioritou zůstávají investice. Nesmí se stát, aby investice klesly. Je důležité pokračovat ve výstavbě dálnic a infrastruktury. Ráda bych, aby více dostalo ministerstvo obrany, kde plníme své alianční závazky, a i ministerstvo dopravy, aby pokračovala výstavba dálnic. Určitě se bavíme o školství, kde dokončujeme reformu, slíbili jsme navýšení platů učitelů," uvedla Schillerová.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) dnes na jednání se Schillerovou přišla s návrhem snížit provozní výdaje ministerstva na příští rok zhruba o deset procent, tedy o 400 až 500 milionů korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) je schopné uspořit asi miliardu korun. Z celkových výdajů MPO činí rozhodující část - asi 27 miliard - dotace na obnovitelné zdroje energie. Podle ministryně Marty Novákové (za ANO) úřad našel možné úspory mezi ostatními výdaji, které činí zhruba 11,4 miliardy.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) navrhl snížení personálních a provozních nákladů ministerstva o sedm až deset procent. Naopak peníze na investice podle něj zůstanou. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) by měl příští rok dostat minimálně stejně peněz jako letos. Dodal, že slevy na jízdném by měly zůstat zachovány.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) je schopen najít v rozpočtu na příští rok sedm až deset procent personálních úspor, a to v místech na ministerstvu a v podřízených organizacích. Učitelů se škrty nedotknou. Ministerstvo životního prostředí škrtne zhruba deset procent provozních nákladů, tedy asi 80 milionů korun. Podle ministra Richarda Brabce (ANO) se úspory budou týkat i personálních nákladů - zhruba deset procent úřad ušetří na ministerstvu jako na ústředním orgánu a méně pak v dalších resortních organizacích. Ministerstvo možná ušetří i na investicích.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) pak našel pro rok 2020 zhruba miliardovou úsporu. Zatím má úřad naplánované výdaje přes 31,2 miliardy korun. Z hlediska personálních výdajů může ministerstvo ušetřit podle něj sedm až deset procent míst. Úspory ministerstva obrany se pak podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) nedotknou armády, ale civilní části resortu obrany.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) slíbil škrtat nejen v platech na úřadě i jeho provozu osm až deset procent, ale i v investicích. Konkrétně jde o 150 milionů korun určených na opravy nemocnic, které se nedaří vyčerpat. Klíčové projekty ohroženy podle něj nejsou.

Z ministerstev vedených zástupci ČSSD ještě návrhy úspor nezazněly. "Diskuse se vedla hlavně o struktuře rozpočtu, jak tedy rozpočet pro rok 2020 postavit," řekl po schůzce s Schillerovou Hamáček. Další ministři za ČSSD se do jednání zapojí až později s resortními detaily. Hamáček dnes s ministryní financí neprojednával ani čísla za ministerstvo vnitra, které sám vede. Schillerová řekla, že Hamáčkovo rozhodnutí respektuje. S šéfem ČSSD se podle ní shodla na nutnosti zachování investic v rozpočtu a uvedla, že chce jednat o revizi sociálních dávek.

Příjmy státního rozpočtu na příští rok bude podle Schillerové možné navrhnout až během dubna, kdy už budou k dispozici přesná čísla od Českého statistického úřadu. První návrh rozpočtu pak má ministryně předložit vládě podle zákonných pravidel do konce dubna. Dále upozornila na to, že dnešní jednání byla teprve začátkem diskuse o rozpočtu na příští rok.

Úspory v rozpočtu na rok 2020 navržené jednotlivými ministerstvy:

Ministerstvo vnitra* -
Ministerstvo životního prostředí 80 mil. Kč (10 pct. z provozních nákladů)
Ministerstvo zahraničních věcí* -
Ministerstvo obrany** -
Ministerstvo financí -
Ministerstvo průmyslu a obchodu 1 mld. Kč
Ministerstvo spravedlnosti 1 mld. Kč
Ministerstvo práce a sociálních věcí* -
Ministerstvo dopravy 7 až 10 pct. z personálních a provozních nákladů úřadu
Ministerstvo zemědělství* -
Ministerstvo zdravotnictví 8 pct. z platů a 10 pct. z provozu úřadu; 150 mil. Kč z investic
Ministerstvo školství 7 až 10 pct. z personálních nákladů úřadu
Ministerstvo pro místní rozvoj 400 až 500 mil. Kč (10 pct. z provozních nákladů)
Ministerstvo kultury* -

 

* ministerstva za ČSSD zatím návrhy úspor neprojednávala

** ministerstvo obrany navrhuje snížení počtu pracovních míst na úřadě, ale přesné číslo neoznámilo

Zdroj: ministerstva

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 14. listopadu 2019

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď