Ministři financí zemí V4 jednali o plánech obnovy a digitální dani

foto Ilustrační foto - Ministryně financí Alena Schillerová vystoupila 14. června 2021 v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády. 

Varšava - Ministři financí zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, dnes ve Varšavě jednali o plánech obnovy a podpory hospodářství po pandemii covidu-19 a o investicích. Dohodu o globální minimální dani navrženou skupinou nejvyspělejších zemí G7 uvítali, ale stále upřednostňují mezinárodní řešení na půdě Organizace zemí pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva financí, kterou má ČTK k dispozici.

V úvodu diskutovali ministři financí Polska Tadeusz Kościński, Alena Schillerová za Českou republiku, Mihály Varga z Maďarska a náměstek slovenského ministra financí Marcel Klimek o aktuálních ekonomických výzvách, kterým Evropa čelí v důsledku pandemie, a o hospodářské obnově Evropy za pomoci Nástroje na podporu oživení a odolnosti. To je finanční balík, který má zemím Evropské unie pomoci z koronavirové krize.

Alena Schillerová partnerům sdělila, že Česká republika chce čerpat evropské finanční prostředky ve výši sedm miliard eur, což odpovídá zhruba 180 miliardám korun. Použít je podle české ministryně hodlá především na investiční projekty týkající se digitální a zelené transformace, vzdělávání, vývoje či inovace. ČR svůj Národní plán obnovy předložila k 1. červnu 2021 a Schillerová očekává jeho schválení Evropskou komisí do konce července.

K aktuálnímu návrhu zemí G7 na zavedení globální minimální daně Schillerová řekla: „Přestože iniciativu zemí G7 jednoznačně vítám a dlouhodobě preferuji právě řešení na úrovni OECD, návrh globální minimální daně se už poněkud vzdaluje od původního záměru férově danit rostoucí digitální ekonomiku. Globální minimální daň proto vnímám spíše jako částečné řešení zaměřené především na boj s daňovými ráji." Dodala, že realizace globálního zdanění digitální ekonomiky je podle jejího názoru během na dlouhou trať, a proto jako dočasný krok - dříve než se uvede do praxe celosvětové řešení - i nadále prosazuje zavedení digitální daně na národní úrovni.

Zasedání téměř 140 zemí OECD o konkrétní sazbě minimální daně z příjmu právnických osob a o dalších podrobnostech se uskuteční on-line příští týden. Detaily z tohoto jednání se pak odešlou ke schválení ministrům G20 na zasedání v Benátkách.

Zástupci zemí V4 dnes také diskutovali o taxonomii, která hodnotí ekologický přínos či škodlivost jednotlivých zdrojů energie. ČR se spolu s ostatními zeměmi V4 velmi aktivně zasazuje o zahrnutí jaderné energetiky mezi udržitelné zdroje energie a zavedení reálných podmínek pro využití zemního plynu. Dnes proto spolu s Maďarskem, Polskem a Slovenskem iniciovala společný dopis Evropské komisi, ve kterém apelují na nutnost stanovení realistických podmínek pro využití jádra a plynu při přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 4. prosince 2021

Očekáváme v 3:00 0°C

Celá předpověď