Ministři EU schválili rozšíření sankcí proti Íránu za potlačování protestů

foto Ilustrační foto - Jednotky policie zasahují proti demonstrantům před univerzitou v Teherránu, 27. října 2022. 

Brusel - Ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankcí proti íránskému režimu za jeho brutální potlačování protivládních protestů. Oznámila to Rada EU, podle níž na sankční seznam za porušování lidských práv přibylo 18 lidí a 19 právních subjektů. Jsou mezi nimi i představitelé íránské vlády, parlamentu či bezpečnostních složek. Novou sadu postihů proti blízkovýchodní zemi dnes oznámila i Británie.

Evropský blok přijal nové protiíránské sankce v reakci na pokračující tvrdé zásahy proti protestům, v jejichž důsledku za poslední měsíce přišlo o život přes 500 lidí, zatčeno jich bylo na 19.000. Blízkovýchodní zemí od podzimu zmítá jedna z největších vln nepokojů od islámské revoluce z roku 1979. Vyvolala ji smrt mladé ženy, kterou předtím zadržela mravnostní policie kvůli údajně nedostatečně zakrytým vlasům.

"Ministři schválili nový balík sankcí cílených na ty, kteří stojí za represemi. EU rázně odsuzuje brutální a nepřiměřené používání síly ze strany íránských orgánů proti poklidným protestům," uvedlo švédské předsednictví Rady EU na twitteru.

Na sankční seznam přibylo mimo jiné jméno ministra sportu Hamida Sadžádího, který je podle unijní diplomacie odpovědný za nátlak na íránské sportovce, aby ve světě mlčeli o represi ve své zemi. Sankce se nově vztahují i na několik guvernérů, poslanců či předních činitelů státní televize. Postihům čelí i skupina velitelů íránských revolučních gard.

Ministři se bavili i o možném potrestání celých těchto vojenských oddílů, které jsou klíčovou bezpečnostní složkou teokratického režimu. Jejich zařazení mezi teroristické skupiny, jak požadují europoslanci či šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, však podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella zatím není z právního hlediska možné. Za teroristy by nejprve musel označit gardy soud v unijní zemi, uvedl Borrell.

Unie již od podzimního zavedení sankcí proti íránskému režimu rozšířila jejich působnost třikrát o několik desítek jmen, nyní je na seznamu 164 lidí a 31 subjektů. Na všechny se vztahuje zákaz cest do unie a mají zmrazen majetek na jejím území. EU zároveň v říjnu zavedla sankce za íránské dodávky dronů Rusku, těch se ale dnešní rozšíření netýká.

Kvůli násilí, které provází zásahy proti demonstrantům, dnes nová opatření vůči Íránu oznámil i britský ministr zahraničí James Cleverly. Odsoudil i nedávnou popravu Alírezy Akbarího, muže s britským a íránským občanstvím, kterého íránské úřady obvinily ze špionáže.

Londýn na sankční seznam umístil mimo jiné velitele íránských pozemních sil Kjúmarse Hajdarího či představitele revolučních gard a polovojenských provládních milicí Basídž.

"Sankcionovaní - od představitelů justice, kteří využívají trest smrti k politickým cílům, až po zločince, kteří bijí demonstranty v ulicích - stojí v centru brutálních režimních represí vůči íránskému lidu," uvedl Cleverly.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je neděle 29. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď