Ministr: Podpora řemesel je důležitá, zlaté české ručičky chybí

foto Ministr kultury Antonín Staněk (vlevo) předal 8. září 2018 v Havlíčkově Brodě při oficiálním zahájení Dnů evropského dědictví v České republice pět titulů Nositel tradic lidových řemesel. Jedním z nich je Petr Mužík (vpravo) z Velkých Karlovic, výrobce perleťových spon.

Havlíčkův Brod - Naše společnost se denně bolestně potýká se ztrátou toho, čemu se říká zlaté české ručičky, proto je podle ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) důležitá podpora řemesel. Ministr to řekl dnes v Havlíčkově Brodě při oficiálním zahájení Dnů evropského dědictví 2018 v České republice. Během něj předal předal ministr pět titulů Nositel tradic lidových řemesel. Ocenění vychází z projektu, který UNESCO nazvalo Žijící lidské poklady. Jeho cílem je zachovat tradiční řemesla, kterým hrozí zánik, zdokumentovat jejich postupy a předávat takovéto dovednosti i následovníkům.

Letos titul získala Vladislava Hrubešová z Velkých Karlovic na Vsetínsku, která šije valašské kroje, Jiří Hýža ze Zlína za výrobu krojové obuvi, hrnčířka Alexandra Kaňovská z Dubňan na Hodonínsku, Lenka Macečková z Nového Hrozenkova na Vsetínsku za textilní techniku síťování a Petr Mužík z Velkých Karlovic, výrobce perleťových spon.

Při Dnech evropského dědictví, které skončí 16. září, se návštěvníkům otevře přes 800 památek v celé České republice. Vysočina turistům nabídne 73 objektů. V Havlíčkově Brodě mohou lidé zdarma do galerie výtvarného umění, v Třešti na Jihlavsku do hrobky rodu Schumpeter-Kilian. Zpřístupněná je i řada sakrálních staveb včetně třebíčské baziliky sv. Prokopa. Výjimečně bude 15. září možné navštívit také interiér kostela sv. Víta v Zahrádce u Ledče nad Sázavou

Dny evropského dědictví jsou celoevropskou akcí s více než dvacetiletou tradicí, která chce propagovat historické dědictví. Každoročně je při ní otevřeno mnoho architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a knihoven, technických zajímavostí, militarií a dalších prostor jako třeba historických pivovarů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď