Ministr Metnar ve čtvrtek v USA stvrdí nákup vojenských vrtulníků

foto Ilustrační foto - Americký víceúčelový vrtulník UH-1Y Venom zvaný Yankee od firmy Bell na snímku z 15. září 2018 na Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově u Ostravy.

Praha - Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) ve čtvrtek po jednání s americkým ministrem obrany Markem Esperem podepíše dokument o nákupu vrtulníků pro českou armádu. Ministerstvo obrany za ně zaplatí 14,6 miliardy korun. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Metnar do Spojených států odletí v úterý ráno.

Ministerstvo obrany pořídí 12 vrtulníků od firmy Bell formou mezivládní dohody. Z USA vojáci získají osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje armáda dostane v roce 2023. V její výzbroji nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

V ceně je kromě vrtulníků výcvik pilotů i personálu, vybavení zbraňovými systémy, munice či údržba. Potřebu pořízení nových strojů armáda zdůvodňuje náhradou stárnoucích bitevních helikoptér i nutností přerušit závislost na technice dodávané z Ruska.

Česko na konci června obdrželo od americké vlády dvě nabídky na nákup vrtulníků. Nabídce víceúčelových modelů Venom a bojových strojů Viper konkurovala možnost pořídit 12 vrtulníků UH-60M Black Hawk za 13,2 miliardy korun. "Na základě doporučení expertní komise jsme se rozhodli pro pořízení systému H-1, tedy kombinaci osmi víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř bitevních vrtulníků AH-1Z Viper," uvedl Metnar. "Akceptovali jsme americkou nabídku a celý proces nyní završíme během jednání v Pentagonu," dodal ministr.

Již dříve řekl, že ministerstvo dalo rozhodnutím koupit stroje přímo od americké vlády přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky. O způsobu nákupu obrana informovala vládu v polovině listopadu.

Dohodu o nákupu amerických helikoptér Metnar podepíše ve čtvrtek v Pentagonu po asi hodinovém jednání s americkým protějškem Esperem. Na pracovní cestu do Spojených států se ministr vydá v úterý. Ve Washingtonu má v plánu také jednání se zástupci zbrojních firem sdružených v American-Czech Business Council (ACEBA). Zúčastní se také pietního aktu u památníku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a ceremonie na Arlingtonském národním hřbitově, kde jsou pohřbeni padlí vojáci i významné americké osobnosti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 27. listopadu 2020

Očekáváme v 11:00 2°C

Celá předpověď