MPSV chystá novou strategii rodinné politiky s opatřeními do roku 2030

foto Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Praha - Ministerstvo práce připravuje novou strategii rodinné politiky s opatřeními do roku 2030. Resort pod vedením lidovců se v ní chce zaměřit na ocenění rodin, podporu jejich stability a vztahů, finanční zajištění i dosažení "demografické stability". Připravované cíle představili dnes na tiskové konferenci ministr práce Marian Jurečka, jeho náměstkyně Šárka Jelínková a vrchní ředitelka sekce rodinné politiky Zdislava Odstrčilová (všichni KDU-ČSL). Šéf resortu chce prosazovat třeba navýšení rodičovské, podporu pečujících či rozšíření dětských skupin.

"Naší strategií rodinné politiky míříme na všechny rodiny. U všech těchto rodin je nutná stabilizace vztahů. Jde nám především o zájem dětí, ať už žijí v rodině, kde je sezdaný pár, nebo nesezdaný, nebo složený úplně jinak třeba z osob stejného pohlaví. Ta stabilita vztahů je velmi důležitá," řekla Jelínková.

Rodinná politika má přispět k tomu, aby lidé měli více dětí. Takzvaná plodnost - tedy počet dětí, které žena přivede za život na svět - v minulých letech rostla. Nejvyšší byla předloni, kdy se tento ukazatel dostal na 1,83. Loni byl podle předběžných údajů na hodnotě 1,66. Česko je tak v EU podle statistik nadprůměrné. Podle Jurečkových představ by plodnost měla ale dosáhnout čísla dvě. Počet narozených dětí se přesto v příštích letech výrazně zvýšit nemůže. Do věku rodičů totiž přicházejí slabé ročníky z 90. let.

Rodinnou politiku tvoří úlevy na dani, dávky a služby. Výdaje na ni má Česko v EU podle dřívějších zjištění Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie věd nadprůměrné. Podpora míří ale spíš do daní, nabídka školek a částečných úvazků patří k nejnižším. Dávky se soustřeďují hlavně na rodiny s nejmenšími dětmi bez ohledu na příjem domácnosti, jen menší část peněz míří k chudým. K nejvyšším patří ve srovnání s jinými státy míra přerozdělování odvodů a daní od svobodných bezdětných k sezdaným párům s dětmi, kde vydělává jeden z rodičů.

Zástupci resortu zmínili zamýšlené rozšíření školek a dětských skupin či už zavedenou podporu částečných úvazků a další dosud přijaté kroky. Prosazovat chtějí navýšení rodičovské či podporu pečujících v domácím prostředí. Termín dokončení a předložení koncepce vedení ministerstva zatím neupřesnilo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď