Blatný slíbil nemocnici Cheb tři lékaře i více převozů nemocných

foto Nemocnici v Chebu, která je kriticky přetížená, navštívil 4. února 2021 ministr zdravotnictví Jan Blatný (vlevo na snímku při tiskové konferenci, vpravo je hejtman Petr Kulhánek). Ministr přislíbil zajištění tří dalších lékařů na interní oddělení i posílení převozů pacientů do jiných nemocnic. Řekl, že převozy do sousedního Německa zatím nejsou nutné, šlo by podle něj jen o několik málo pacientů.

Cheb - Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes slíbil kriticky přetížené chebské nemocnici zajištění tří dalších lékařů na interní oddělení a posílení převozů pacientů do jiných nemocnic. Transporty nemocných do Německa opětovně odmítl. Letecké převozy budou nově možné i v noci, řekl dnes ministr po návštěvě nemocnice v Chebu.

"Situace v Karlovarském kraji je jednoznačně dána nejen přetížením této nemocnice, ale složitou situací v kraji jako takovou. Hovořili jsme i o možnosti spolupráce s Německou spolkovou republikou, která je stále otevřená ... v současné době je kapacita německých nemocnic velmi podobná a v některých oblastech i ještě více zatížená než v České republice. Proto by převoz několika málo pacientů nevyřešil situaci zdejší nemocnice," uvedl Blatný.

Dva vrtulníky k transportu pacientů z Chebu, z nichž jeden je pouze pro Karlovarský kraj, by mohly podle ministra létat i v noci. "Pokud to bude potřeba, bude možné aktivovat i hromadné přesuny většího množství pacientů," doplnil Blatný. Převážet se budou nejen lidé ve vážném stavu, ale i další kvůli zajištění dostatečné kapacity volných lůžek v nemocnici Cheb, nebo dalších nemocnicích kraje. Podle hejtmana Petra Kulhánka (za STAN) kraj vyhlásil pracovní povinnost pro zdravotní sestry, aby sedm desítek sester mohlo vypomoci v nemocnicích.

Návštěvu ministra sledovala padesátka lidí s transparenty s požadavkem otevření hranic pro sanitky. Kulhánek řekl, že na převozy pacientů do Německa má odlišný názor nejen kvůli uvolnění kapacity chebské nemocnice, ale i ze symbolického pohledu. "Jsme na hranici a jsme součástí jednotného evropského prostoru, tak pokud jde o lidské zdraví, tak by hranice neměla hrát žádnou roli," uvedl Kulhánek.

"Z dnešního vyjádření pana ministra Blatného mne mrzí jeho výrok o tom, že neumožnění převozu pacientů do Německa má být jasným signálem pro občany této země, že se o ně postará Česká republika. Ve chvíli, kdy jde o záchranu každého jednotlivého života, jsou úvahy o signálech či prestiži neakceptovatelné," uvedl za signatáře petice za otevření hranic pro sanitky Libor Dušek. Petici podepsalo víc než 3600 lidí. Podle organizátorů na ni ministerstvo dosud neodpovědělo.

Situace v nemocnici Cheb je týdny vypjatá. Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého prošlo za leden zdejším oddělením ARO 50 pacientů, před covidem to bylo okolo 160 pacientů ročně. I lůžka JIP jsou přetížená. Běžně je na nich asi 25 lidí měsíčně, v lednu 61.

Podle Blatného se šíří koronavirus zejména v pohraničí. "Pohyb většího množství osob mezi těmito kraji a zbytkem republiky bude výrazně zvyšovat pravděpodobnost rozšíření onemocnění, a do stejné situace, jako se dostala nemocnice v Chebu, se může během několika dnů nebo týdnů dostat i jakákoli jiná nemocnice," varoval Blatný.

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý v Chebu uvedl, že Česko jedná o pořízení léku Bamlanivimab, který má omezit množství viru v těle, a zamezit tak těžším formám nemoci. O detailech se má jednat odpoledne.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 21. října 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď