Ministr Baxa prodloužil mandát generálního ředitele ČF Marečka na dobu neurčitou

foto Ilustrační foto - Ceny klasické hudby Classic Prague Awards se udělovaly 19. ledna 2019 v Praze. Ocenění v kategorii Orchestrální výkon převzal generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Praha - Ministr kultury Martin Baxa (ODS) prodloužil od 1. února mandát generálního ředitele České filharmonie (ČF) Davida Marečka na dobu neurčitou. Tímto nestandardním krokem ocenil výsledky, kterých Mareček dosáhl během dvou šestiletých funkčních období v čele orchestru zřizovaného ministerstvem kultury. Druhé funkční období mu skončí letos 31. ledna. Novou smlouvu dnes podepsali v sídle ČF v pražském Rudolfinu.

"Jsem přesvědčen o tom, že během těch dvou časově omezených období pan generální ředitel splnil vše, co od něj bylo očekáváno. A myslím si, že teď přichází období na dlouhodobé výzvy pro Českou filharmonii, která může plánovat bez časového omezení," řekl ČTK ministr kultury Baxa.

Mareček je generálním ředitelem České filharmonie od února 2011. Během svého dosavadního působení podle ministerstva kultury orchestr stabilizoval a nastavil koncepci jeho dlouhodobého rozvoje. Na místo šéfdirigenta opět přivedl Jiřího Bělohlávka a po jeho předčasném skonu Semjona Byčkova, který v loňském roce prodloužil smlouvu s orchestrem až do roku 2028.

Mareček je hudební manažer, klavírista a pedagog. Vystudoval brněnskou konzervatoř v oborech klavír a dirigování, magisterské studium na Janáčkově akademii múzických umění v oboru klavír a doktorandské studium v oboru interpretace a teorie interpretace tamtéž. V letech 1998 až 2006 se věnoval pedagogické činnosti. Od roku 2005 působil ve Filharmonii Brno, nejprve jako dramaturg, o dva roky později se stal jejím ředitelem. Vedle svých manažerských povinností se Mareček aktivně věnuje komorní hudbě. S basistou Janem Martiníkem nahrál soubor písní Zimní cesta Franze Schuberta, s violoncellistkou Alisou Weilersteinovou natočil recitál pro Českou televizi.

Česká filharmonie je jednou z příspěvkových organizací ministerstva kultury. Svůj první koncert odehrála 4. ledna 1896 v Rudolfinu pod taktovkou Antonína Dvořáka. Dnes se jí dostává uznání nejen za interpretace hudby českých skladatelů, ale je známa také svým vztahem k dílu Petra Iljiče Čajkovského, Gustava Mahlera či Dmitrije Šostakoviče. Spolupracuje s českými i světovými sólisty, dirigenty a skladateli, vystupuje v nejprestižnějších sálech a vydává oceňované nahrávky. V rámci strategie hudebního vzdělávání spolupracuje s více než čtyřmi sty škol i s dětmi ze sociálně vyloučených lokalit.

"Věřím, že Česká filharmonie je dnes ve velmi dobré kondici. Po covidu se vrátila k plné koncertní činnosti u nás i ve světě. To, že dnes mám mandát na dobu neurčitou, je práce celého týmu v čele s Jiřím Bělohlávkem a nyní se Semjonem Byčkovem, který na Bělohlávkovu práci navázal," podotkl Mareček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď