Ministerstvo zveřejnilo seznam finalistů soutěže Vesnice roku 2022

foto Obec Třeštice na Jihlavsku, která se stala Vesnicí roku Kraje Vysočina roku 2022 a postoupila do celorepublikového kola soutěže. Na snímku z 3. června 2022 je dětské hřiště a v pozadí kostel sv. Antonína.

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zveřejnilo seznam 13 obcí, které postoupily do finále soutěže Vesnice roku 2022. Nejmenší obcí, která se do celostátního kola dostala, jsou Třeštice na Jihlavsku se 165 obyvateli. Naopak nejlidnatější Zašová na Vsetínsku má více než 3000 obyvatel. Vítěz bude vyhlášen 17. září. Kromě titulu Vesnice roku 2022 získá až 2,6 milionu korun.

O titul Vesnice roku se letos ucházelo 175 obcí. V květnu a červnu vybrala hodnotící komise MMR v každém kraji jednoho finalistu, který postoupil do celostátního finále. Komise při výběru hodnotila mimo jiné společenský život v obci, její občanskou vybavenost, péči o veřejná prostranství nebo připravované záměry a informační technologie.

Ve finále 26. ročníku soutěže se utkají obce Albrechtice nad Vltavou, Biskupice, Kařez, Kostelní Lhota, Lukavec na Litoměřicku, Poniklá, Třeštice, Velká Hleďsebe a Žďár nad Metují. Ze čtyř moravských krajů postoupily vesnice Kostelec na Hodonínsku, Slatinice, Zašová a Závada.

"Rád bych tímto poděkoval všem obcím, které měly odvahu a energii se do soutěže v letošním nelehkém roce přihlásit a prezentovat samy sebe a svou práci," uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Celkový vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2022 od jeho úřadu získá finanční odměnu až 2,6 milionu korun formou dotace.

Obcím, které zvítězily v krajských kolech, byla udělena Zlatá stuha. Další vesnice mohly získat Modrou za společenský život, Bílou stuhu za činnost mládeže, Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí a Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu. Udělovány byly také diplomy, které ocenily třeba výjimečnou knihovnu či obecní kroniku, Cena naděje pro živý venkov a Zlatá cihla v Programu obnovy venkova.

Soutěž Vesnice roku se koná od roku 1995 a vyhlašují ji Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR a ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství. Loni a předloni organizátoři soutěž zrušili kvůli epidemii koronaviru. Vítěz letošního ročníku bude vyhlášen 17. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Přehled finalistů soutěže Vesnice roku 2022 (řazeno abecedně podle krajů):

Obec Kraj
Albrechtice nad Vltavou Jihočeský
Kostelec Jihomoravský
Velká Hleďsebe Karlovarský
Žďár nad Metují Královéhradecký
Poniklá Liberecký
Závada Moravskoslezský
Slatinice Olomoucký
Biskupice Pardubický
Kařez Plzeňský
Kostelní Lhota Středočeský
Lukavec Ústecký
Třeštice Vysočina
Zašová Zlínský

Zdroj: MMR

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď