Experti MeSES budou pracovat dál, chtějí vytvořit plán boje s epidemiemi

foto Epidemiolog Rastislav Maďar vystoupil 15. května 2020 na tiskové konferenci v Praze. Vedl tehdy pracovní skupinu pro řízení uvolňování karanténních opatření při ministerstvu zdravotnictví.

Praha - Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) bude dál pracovat, ale nikoliv pod ministerstvem zdravotnictví. Členové skupiny se na tom dohodli na večerním jednání, informoval na twitteru epidemiolog Rastislav Maďar. Experti hodlají připravit dlouhodobý plán boje s pandemiemi. Ministerstvo zdravotnictví odpoledne oznámilo, že ukončilo s MeSES spolupráci. Jeho rozhodnutí kritizuje opozice.

"Pokračujeme dál! Jen ne pod ministerstvem zdravotnictví. Tedy tak jak skupina původně vznikala," uvedl Maďar po večerním jednání členů skupiny. Experti hodlají kromě jiných dokumentů vypracovat strategii pro boj s koronavirem, ale i s dalšími budoucími pandemiemi.

Skupina MeSES vznikla v polovině letošního března jako odborný poradní orgán ministerstva zdravotnictví v souvislosti s rychlým šířením koronavirové epidemie. Svá stanoviska skupina zveřejňovala i na webu. Vedle epidemiologů zahrnuje odborníky na ekonomii, sociologii či právo.

Rozhodnutí o ukončení spolupráce s MeSES ministerstvo zdravotnictví zdůvodnilo příznivým vývojem epidemie onemocnění covid-19 a zrychlujícím tempem očkování. Agendu bude mít nyní na starosti resortní klinická skupina pro covid, kterou vede náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Vašáková.

Členové MeSES byli rozhodnutím úřadu překvapeni. Vedoucí skupiny, epidemiolog IKEM Petr Smejkal, serveru iROZHLAS.cz řekl, že ministerstvo skupinu předem neupozornilo. Také podle dalších zástupců skupiny jim úřad žádné podrobnosti nesdělil.  Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že o ukončení spolupráce předem nevěděl, ministerstvo ale podle něj má dost vlastních odborníků.

Babiš Deníku.cz řekl, že se o konci spolupráce s MeSES dozvěděl od náměstkyně Vašákové odpoledne. "Nebyl jsem o tom dopředu informován," uvedl premiér. "Celá skupina MeSES spolupracovala s bývalým ministrem (zdravotnictví Janem) Blatným, který si vymínil, že bude komunikovat jen s ním, ne se mnou. To je celý příběh. Neptejte se mě na další spolupráci, to je otázka pro ministra zdravotnictví, mně neradili," dodal. Vedoucí MeSES Smejkal zůstává podle Babiše členem Rady vlády pro zdravotní rizika.

Činnost skupiny minulý týden kritizovala skupina 12 lékařů, mezi kterými byl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo kardiochirurg Jan Pirk. Vláda má podle nich standardní mechanismy řízení epidemie. Hlavní roli v ní má hrát ministr zdravotnictví, hlavní hygienik, případně hlavní epidemiolog za podpory Státního zdravotního ústavu. Kritikům také vadilo, že MeSES nenese za svá doporučení ke zvládání epidemie žádnou právní, ekonomickou ani politickou odpovědnost.

Opozice kritizuje rozpuštění odborné skupiny MeSES

Část opozice kritizuje rozpuštění odborné skupiny MeSES, která radila ministerstvu zdravotnictví s epidemií covidu a rozvolňováním protiepidemických opatření. Podle představitelů ODS, lidovců a Pirátů je konec skupiny reakcí na vyjádření šéfa skupiny Smejkala, který serveru Novinky.cz řekl, že stát kritickou část epidemie nezvládl a že je z politiků a jejich přístupu v době pandemie dost roztrpčený. Činnost skupiny ocenil ministr školství Robert Plaga (za ANO), který se s odborníky radil o podmínkách návratu dětí do škol. Podle něj odborná expertiza skupiny bude chybět.

"Chtěl bych moc poděkovat všem členům skupiny MeSES za skvělou spolupráci a na datech založenou odbornou expertizu a podporu, která tu chyběla a nyní bohužel opět chybět bude," poznamenal Plaga.

"Zrušení Mezioborové skupiny pro epidemické situace den poté, co její vedoucí Petr Smejkal médiím řekl, že Česká republika epidemii nezvládla, beru jako potvrzení jeho slov," uvedl na twitteru šéf ODS Petr Fiala.

"Ministr zdravotnictví právě odborníkům rozpustil skupinu pro covid. Její šéf řekl pravdu, že vláda druhou vlnu nezvládla. Takže čtvrtý ministr opět zapne řízení metodou pokus omyl. Na podzim se máme na co těšit. Bohužel odcházejí ti, co měli zůstat, a ti, co měli odejít, zůstali," napsal pirátský poslanec Jakub Michálek.

"Personální čistky za nepohodlné názory, to bez mrknutí oka na ministerstvu zdravotnictví umí. Ale nepřiznání několika desítek milionů Petra Arenbergera je v pohodě," uvedl místopředseda lidovců Jan Bartošek s odkazem na nesrovnalosti v majetkových poměrech ministra zdravotnictví. Média před časem upozornila na to, že po nástupu do funkce ministra Arenberger (za ANO) přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Arenberger k tomu řekl, že na rozdíl mezi daňovým a majetkovým přiznáním ho upozornila média a už je dal do souladu. Předložení materiálů k těmto nesrovnalostem po Arenbergerovi chce premiér Babiš.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 3:00 22°C

Celá předpověď