Ministerstvo si předvolalo běloruského velvyslance

foto Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD).

Praha - Ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo běloruského velvyslance Valeryje Kurďukova. Zdůraznilo mu, že nesouhlasí s děním kolem prezidentských voleb i se zásahem policie proti opozičním demonstrantům po hlasování. Ohradilo se také proti obvinění běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že Česko protesty organizuje. Na twitteru to dnes uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Podle oficiálních výsledků Lukašenko v nedělních volbách získal šestý prezidentský mandát s podporou 80 procent voličů. Opozice výsledky označila za zmanipulované, proti jejím protestům ale tvrdě zasáhla policie a při potlačování demonstrací přinejmenším jeden z protestujících zemřel. Lukašenko obvinil z organizování protestů Česko, Polsko a Británii.

"Nedemokratické volby a nemístná tvrzení, že Česko organizuje protesty - důkazy jsem neviděl. Proto jsem nechal včera (ve středu) předvolat běloruského velvyslance. Zdůraznili jsme nesouhlas s děním i protest proti slovům prezidenta Lukašenka," uvedl dnes Petříček.

Ministr připomněl, že situací v Bělorusku se bude v pátek zabývat mimořádná videokonference ministrů zahraničí Evropské unie. Sedmadvacítka by se měla dohodnout na společném postupu vůči Lukašenkovu režimu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď