Ministerstvo: Propadlé občanské a řidičské průkazy dál platí

foto Občanské průkazy - ilustrační foto.

Praha - Lidé s propadlým řidičským průkazem mohou po dobu nouzového stavu vyhlášeného kvůli šíření nového koronaviru dál řídit. Občané také mohou nadále používat propadlé občanské průkazy nebo cestovní pasy k prokázání totožnosti. Výjimka platí pro doklady totožnosti propadlé po 1. březnu a řidičské průkazy, kterým skončila platnost v době nouzového stavu. Oznámilo to dnes ministerstvo vnitra na svém webu. Nouzový stav vláda vyhlásila 12. března na 30 dnů.

Účelem zmírnění pravidel je omezení pohybu lidí a činnosti institucí ze zdravotních důvodů, uvedlo ministerstvo. Lidem podle ministerstva kvůli používání propadlých dokladů nehrozí žádné sankce.

Lidé nemusejí žádat o nový občanský průkaz v zákonné lhůtě do 15 pracovních dnů ani kvůli změně bydliště, svatbě, rozvodu nebo ovdovění. Žádat nemusejí ani lidé, kteří dovršili 15. rok věku a občanský průkaz zatím nemají.

Neplatný řidičský průkaz si lidé mohou zatím ponechat a prokazovat se jím. Za běžných okolností by ho přitom museli odevzdat na obecním úřadu.

Stát kvůli koronaviru vedle vyhlášení nouzového stavu výrazně omezil volný pohyb i další aktivity lidí. V Česku se nákaza koronavirem poprvé prokázala 1. března. Nakazilo se zatím 774 lidí, čtyři se vyléčili.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď