Ministerstvo chce uložit Arrivě pokutu a zváží výpověď smlouvy

foto Vlak společnosti Arriva stojící 15. ledna 2020 na vlakovém nádraží v Liberci.

Praha - Ministerstvo dopravy vyčíslilo za nedostatky ve vlacích pokutu pro firmu Arriva na 670.000 korun. Zváží výpověď smlouvy, pokud služby dopravce nebudou v dohodnuté kvalitě. Za měsíc provozu provedlo ministerstvo ve vlacích Arrivy 23 kontrol. Další sankce budou za zpoždění nebo nevypravení vlaků. Na sociálních sítích to dnes uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Arriva zatím oznámení o pokutě nekomentovala, nejprve se chce seznámit s písemným rozhodnutím.

Arriva od poloviny loňského prosince jezdí na státem objednávaných linkách Praha-Tanvald, Kolín-Nový Bor, Praha-Rakovník a Praha-Písek-České Budějovice. "Ředitele Arrivy Daniela Adamku jsem osobně informoval, že za zjištěné nedostatky ministerstvo vyčíslilo pokutu na 670.000 korun," napsal Kremlík na twitteru. "Sankce za zpoždění, nevypravení vlaků nebo nenavázání na další spoje budou následovat po dodání čtvrtletních výkazů," doplnil.

Na facebooku ministr navíc uvedl, že je rozčarován z nepříliš povedeného zahájení provozu Arrivy na rychlíkových linkách. "Panu řediteli jsem jasně oznámil, že pokud nebudou cestujícím poskytovány řádné a kvalitní služby v souladu se smlouvou, bude muset ministerstvo zvážit výpověď smlouvy," napsal.

Kremlík koncem prosince oznámil, že problémy u rychlíkových linek Arrivy se zabývá ministerstvo i Drážní úřad. Ministerstvo v minulosti vedle zpoždění a odřeknutí některých vlaků dopravce zaznamenalo potíže s prodejem jízdenek ve stanicích nebo netopící soupravu. Server iDnes.cz také napsal, že strojvedoucí této firmy dvakrát nerespektovali návěstidlo s příkazem zastavit a výpravčí si opakovaně stěžovali na to, že se nemohou domluvit se strojvedoucími z ciziny.

Kremlík dnes na facebooku uvedl, že například na linkách mezi Prahou a Tanvaldem a Prahou a Rakovníkem byly nejčastějším nedostatkem nefunkční záchody, špatné označení vlaků nebo chybějící informace o cílové stanici. Arriva, která je dceřinou firmou německých drah Deutsche Bahn, na svém webu koncem prosince zveřejnila omluvu cestujícím.

Arrivě za problémy v železniční dopravě vyměřil pokutu už Liberecký kraj, vyčíslil ji na 815.000 korun. Hlavním důvodem je nefunkční odbavovací systém a také informační systém ve vlacích, který byl ještě na začátku ledna v němčině. O sankcích vůči firmě bude v únoru rozhodovat i Zlínský kraj. Před týdnem uvedl, že za zpoždění nebo nefungující prodej jízdenek v některých vlacích uplatní vůči Arrivě pokutu v řádu statisíců korun. V obou těchto krajích dopravce od nového jízdního řádu provozuje některé regionální vlaky.

Přes problémy Arrivy Liberecký kraj o ukončení smlouvy neuvažuje

Přes počáteční problémy vlaků společnosti Arriva Liberecký kraj neuvažuje, že by s dopravcem ukončil smlouvu. Není k tomu ani důvod, to by musela nevyjet třetina vlaků, řekl dnes ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Za problémy s odbavovacím a informačním systémem vyměřil kraj dopravci pokutu 815.000 korun, o něž firmě zkrátí vyplácené zálohy. Sankce je jen za prosinec, a nebude tak zřejmě konečná, odbavovací systém se mění až teď.

"Podle posledních informací dnes probíhá zaškolení personálu a od čtvrtka už by měli být průvodčí vybaveni stejným odbavovacím systémem, jaký používají České dráhy," řekl Půta. Původní systém dělal podle něj problémy hlavně cestujícím s krajskou kartou Opuscard, kteří si ve vlacích nemohli nakupovat zlevněné ani přestupní jízdenky. Cestující podle hejtmana mohou službu reklamovat. "Pokud ale mám informace, tak to v takových případech průvodčí většinou vzdali a pasažér jel zadarmo," dodal.

Arriva v Libereckém kraji od poloviny prosince zajišťuje rychlíkové spoje z Tanvaldu na Prahu a z Nového Boru na Kolín, které objednává ministerstvo dopravy. Zajišťuje i regionální vlaky z Liberce přes Turnov a Starou Paku do Lomnice nad Popelkou a mezi Tanvaldem a Železným Brodem. Konkurence je podle hejtmanova náměstka Jana Svitáka (Starostové pro Liberecký kraj) přínosem. Dopravce nasadil nízkopodlažní vlaky, cena, kterou kraj platí, je výrazně nižší, než kolik požadovaly České dráhy. Původně chtěl totiž kraj jen o dva roky prodloužit původní smlouvu s národním dopravcem. "Cena ale byla příliš vysoká," řekl Sviták.

Za problémy s odbavením dostala Arriva pokutu 495.000 korun, dalších 320.000 vyměřil kraj za nefunkční informační systém, který byl v němčině. Problémy už ale dopravce vyřešil. "V těchto hodinách probíhá implementace nového systému ve všech vlacích, interních systémech společnosti Arriva a také se postupně zaškoluje veškerý personál tak, aby v co nejkratším čase fungovalo bezproblémové odbavování cestujících," sdělil ČTK generální ředitel Daniel Adamka. Na všech vlacích jsou už podle něj také nápisy jen česky, stejně tak software informačních panelů ve vozech je v češtině.

Přesto Arrivu ještě za leden nějaká sankce čeká. "Proti všem dopravcům postupujeme stejně," řekl Půta. Pokuta tak čeká podle něj za loňský rok také České dráhy. Ty v létě na Jizerskohorské železnici nasadily místo moderních nízkopodlažních vlaků Stadler vozy Regionova, které ale nedokázaly dodržet jízdní řád a vlaky tam nabíraly velká zpoždění. Kraj dokonce zvažoval, že nasadí autobusy. Podle smlouvy by na Jizerskohorské železnici měly mít České dráhy 15 vozidel Stadler a dvě záložní soupravy. Třetina z nich ale tehdy na trať kvůli haváriím či poruchám nemohla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 20°C

Celá předpověď