Milníky koronavirové krize v Česku

foto Odběr na testování nákazy koronavirem - ilustrační foto.

Výběr hlavních milníků koronavirové krize v České republice:

1. března - Testy odhalily první tři případy nákazy. Všichni nakažení přicestovali z Itálie. Poté počet nakažených rostl.

10. března - Bezpečnostní rada státu zrušila od 11. března na neurčitou dobu výuku na základních, středních, vyšších odborných i vysokých školách.

12. března - Vláda vyhlásila od 14:00 na 30 dnů nouzový stav na území ČR. Od 13. března byly zakázány akce s účastí nad 30 osob (již od 10. března platil zákaz pro akce nad 100 osob), začal platit i zákaz vstupu na sportoviště. Byl také zakázán vstup do provozoven stravovacích služeb mezi 20:00 a 06:00.

13. března - Vláda s platností od půlnoci na 16. března zakázala cizincům vstup do ČR a Čechům cestování do zahraničí. Češi po návratu z 15 rizikových zemí museli do karantény.

14. března - Vláda od 06:00 zpřísnila opatření, uzavřela obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a několika dalších. Uzavřeny byly i restaurace, mohly nabízet jen prodej z okénka nebo rozvoz.

15. března - Vláda rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu. V jeho čele stanul náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Krátce před půlnocí vláda zakázala s účinností od půlnoci na 16. března volný pohyb lidí po celé ČR.

16. března - Byli ohlášeni první tři vyléčení z covid-19. Pacienti byli z Děčína a patřili mezi první nakažené v ČR.

18. března - Kabinet schválil zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který začal platit od půlnoci na 19. března. Vláda též vymezila dvě hodiny pro nákupy pro lidi starší 65 let (platily do 25. května).

21. března - Počet případů nákazy překročil tisícovku.

22. března - V ČR zemřel první člověk nakažený koronavirem. Pětadevadesátiletý muž trpěl řadou zdravotních problémů.

23. března - Vláda prodloužila omezení volného pohybu do 1. dubna, změnilo se ale zakotvení zákazu, nově byl vydán jako opatření ministerstva zdravotnictví (MZ) na základě zákona na ochranu veřejného zdraví. Podobně postupovala vláda i o tři dny později u prodloužení omezení maloobchodního prodeje.

24. března - Sněmovna ve stavu legislativní nouze schválila řadu zákonů. Mimo jiné zvýšila schodek státního rozpočtu pro letošní rok z původních 40 miliard na 200 miliard korun.

30. března - Vláda opět prodloužila omezení volného pohybu i omezení prodeje, a to do 11. dubna. Kabinet také schválil změnu v čele Ústředního krizového štábu, jeho vedení po Prymulovi převzal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

6. dubna - Počet vyléčených přesáhl stovku.

7. dubna - Sněmovna vládě umožnila prodloužit nouzový stav do 30. dubna. Kabinet původně žádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do pondělí 11. května. Vláda nouzový stav prodloužila na zasedání 9. dubna.

8. dubna - Počet nakažených překonal hranici 5000 na 5145.

9. dubna - Počet zemřelých, u nichž se prokázal koronavirus, přesáhl 100. Počet provedených testů přesáhl 100.000.

13. dubna - Počet uzdravených přesáhl 500.

14. dubna - Vláda představila plán pro otevírání obchodů a provozoven. Rozdělila ho do pěti etap od pondělí 20. dubna do pondělí 8. června, později byl upraven.

17. dubna - Počet zotavených přesáhl hranici 1000.

21. dubna - Počet zemřelých, u kterých se prokázala nákaza koronavirem, přesáhl hranici 200.

22. dubna - Sněmovna schválila zvýšení letošního schodku státního rozpočtu na 300 miliard korun.

23. dubna - Soud zrušil s účinností od 27. dubna opatření MZ, která omezila volný pohyb a maloobchod. Kabinet večer schválil zrušená omezení jako opatření podle krizového zákona.

- Vláda uspíšila harmonogram uvolňování opatření. Místo 8. června měl skončit 25. května. Od 24. dubna zrušila také zákaz volného pohybu, skončily i zákazy cestování z a do ciziny.

28. dubna - Sněmovna souhlasila s návrhem KSČM na prodloužení nouzového stavu do 17. května. Vláda, která chtěla o týden delší dobu, rozhodla o prodloužení 30. dubna.

6. května - Počet vyléčených z nemoci covid-19 v ČR přesáhl čtyřtisícovou hranici, bylo jich 4006. Už v úterý 5. května překonal počet vyléčených polovinu všech nakažených.

11. května - První větší vlna uvolňování, otevřela se nákupní centra, holičství či byly povoleny akce do sta lidí. Vrátili se žáci posledních ročníků základních a středních škol.

17. května - Po 66 dnech přestal v ČR platit nouzový stav.

19. května - Počet mrtvých přesáhl hranici 300.

25. května - Druhá velká vlna uvolňování, skončila povinnost nosit venku roušku (s výjimkami), otevřely se vnitřní prostory restaurací, koupaliště a bazény. Hromadné akce byly možné pro 300 lidí, do škol částečně vrátili žáci prvního stupně ZŠ.

26. května - Počet potvrzených případů nákazy překročil 9000.

27. května - V rámci uvolnění začali Češi, Slováci a Maďaři moci mezi svými zeměmi cestovat bez nutnosti negativního testu, pokud se vrátí domů do 48 hodin.

1. června - Vláda schválila systém označující bezpečné země pro cestování, který začne platit v pondělí 15. června.

4. června - Cestování mezi ČR, Slovenskem a Rakouskem vrátilo do předkoronavirové podoby, o den později přibylo Maďarsko.

8. června - Zvýšil se limit pro hromadné akce na 500 lidí, částečně se do škol vrátili žáci 2. stupňů ZŠ. Zrušena byla omezení otevírací doby pro restaurační zahrádky.

12. června - Vláda rozhodla, že od 15. června už lidé nemusí mít lidé venku roušky ani v případech, kdy budou blízko u sebe. Roušky ale budou dál povinné na hromadných akcích, které nově může navštívit až 2500 lidí, ale při rozdělení do sektorů po 500.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď