Michalákovy knižní vazby jsou novým českým rekordem

foto Zemědělský inženýr a bývalý vysokoškolský pedagog Libor Michalák představil 12. září v Pelhřimově kolekci 110 kuriózních knižních vazeb, která rozšířila výčet českých rekordů. Na snímku ukazuje exponát nazvaný Národní buditelé.

Pelhřimov - Kolekce 110 kuriózních knižních vazeb vytvořených Liborem Michalákem z Chebu dnes rozšířila výčet českých rekordů. Zemědělský inženýr a bývalý vysokoškolský pedagog se autorské knižní vazbě věnuje 44 let. Za tu dobu vyrobil přes 20.000 miniaturních knížek s vtipným nábojem. Většinu rozdal. Některé ale rozšíří expozici pelhřimovského muzea kuriozit, řekl za agenturu Dobrý den, spravující české rekordy, Luboš Rafaj.

Fotogalerie

K práci, která na první pohled vyžaduje přesnost a zručnost, se Michalák paradoxně dostal v době, kdy mu po nehodě na motocyklu zůstala nehybná paže. Svůj koníček, kterým byla hra na kytaru a banjo, tak musel opustit. Dlouhé léčení mu vrátilo hybnost pouze do prstů. Drobné knihy proto dokáže svázat, větší formáty jsou nad jeho možnosti.

I s miniaturami ale slaví úspěchy. Pravidelně vystavuje 110 knih s originálním nápadem. První byla vazba nazvaná Těhotná kniha, tvoří ji vlastně kniha v knize spojená provázkem coby pupeční šňůrou. Kompozici nazvanou Knižní vazba tvoří knížka v pruhovaném i naznačené mříže vězení. Michalákovy knížky vlastní řada osobností české kultury a dostal ji také nositel Nobelovy ceny za literaturu, italský dramatik Dario Fo (1926 - 2016)

Michalák má za sebou 37 výstav, na říjen připravuje další v Praze a momentálně vystavuje v Ostrově u Karlových Varů. "Jako hudebník jsem byl spíš drzý než talentovaný, s tímhle (knižní vazbou) mám větší úspěch," řekl Michalák.

Odborné znalosti v oblasti knižní vazby se učil od restaurátora a knihaře Milana Kodejše. Setkal se s ním díky své ženě, která v roce 1975 připravovala jako kurátorka Kodejšovu výstavu. Knižní vazbu vnímá jako svébytný obor, protože knihu podle něho neurčuje jen literární obsah.

Libor Michalák se narodil v Ostravě, pracoval jako zootechnik, věnoval se i ekonomii a marketingu, který vyučoval na fakultě v Chebu, která je dnes součástí plzeňské univerzity.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je středa 26. února 2020

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď