MfD: Hladík přišel v Brně s návrhem prodeje domu, pak tlačil na starostu Židenic

foto Ilustrační foto - Celostátní výbor KDU-ČSL se sešel k jednání o dalším postupu při nominaci na pozici ministra životního prostředí, 20. října 2022 Želiv, Pelhřimovsko. Na snímku místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík po jednání předsednictva strany.

Brno - Kandidát na ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v minulosti přišel v Brně s návrhem na prodej bytového domu v Čelakovského ulici a tlačil na městskou část Židenice kvůli odprodeji. Píše o tom Mladá fronta Dnes v souvislosti s raziií policie z minulého týdne v Hladíkově kanceláři, kde končil jako náměstek primátorky. MfD měla možnost seznámit se s policejními dokumenty. Podle listu měla zájem na privatizaci manželka hlavního obviněného v kauze privatizace bytů Michala Horkého Markéta Horká. S Horkým se Hladík zná a u jednání spojených s prodejem domu byl i Horkého advokát a lidovecký politik blízký Hladíkovi Filip Leder.

Privatizace domu v Čelakovského ulici je podle MfD důvodem, proč byla u Hladíka policie. Dům leží v městské části Židenice a na dvou schůzkách s židenickým starostou Alešem Mrázkem podle listu policisté ilustrují vliv Horkého na politiku v Brně a na Hladíkovu roli.

U schůzky se starostou Mrázkem byl podle MfD i Leder, který Horkého zastupoval například při sporu s Jihomoravském krajem ohledně pozemků na brněnském letišti. Leder však tvrdí, že tam byl náhodou. Ledera ale policisté popisují jako spojku mezi Horkým a magistrátem. "Michal Horký má blízkou vazbu na advokáta Filipa Ledera, který mu poskytuje placené právní služby. Nad rámec těchto právních služeb Leder za úplatu poskytuje Horkému i další služby a informace a vystupuje v jeho prospěch také v souvislosti s privatizací majetku Brna, kdy vzhledem k jeho členství v orgánech Brna takto jedná ve zřejmém střetu zájmů," uvedli podle MfD kriminalisté. Leder takovou konstrukci odmítá, dodává MfD.

Podle listu Hladík v roce 2017 přišel do rady s návrhem na privatizaci bytového domu v Čelakovského ulici. Hladík už dříve ČTK řekl, že městská část dům nejprve chtěla prodat, ale potom jej nechtěla odsvěřit. Kvůli tomu nastaly komplikace a lidé se začali obracet na město a hrozit předžalobními výzvami, protože s prodejem počítali. Mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek uvedl, že bytové družstvo se na město obracelo opakovaně, ale nyní nelze ověřit, zda některá z výzev byla předžalobní, protože dokumenty má policie.

Bytové družstvo založila Horká. Hladík podle listu tlačil na Mrázka ohledně prodeje a policisté prověřují, zda schůzky se starostou a tlak Hladíka nebyly z jeho strany cílené ve prospěch rodiny Horkých. Hladík ČTK přiznal, že Horkého zná. Uvedl, že s ním měl v kanceláři několik schůzek. Dodal však, že je nepojí žádné bližší osobní nebo obchodní vztahy. Hladík tvrdí, že nebyl z ničeho obviněn. Policii podal vysvětlení a poskytl mobil, notebook i dokumenty.

Policie zasahovala v Brně minulý týden na několika místech. Kromě Hladíkovy kanceláře to bylo na bytovém odboru magistrátu, ale také na radnicích Brno-sever a Brno-Černovice, ale také v černovické pískovně. Policie obvinila sedm lidí a dvě firmy, všech sedm lidí je ve vazbě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď