MF uvolnilo krajům šest miliard korun na opravy silnic druhé a třetí třídy

foto Oprava silnice - ilustrační foto.

Praha - Ministerstvo financí uvolnilo z letošního rozpočtu krajům čtyři miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy. Další dvě miliardy korun kraje dostanou z evropských peněz. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Šest miliard korun kraje na silnice dostaly i loni, dodala Schillerová.

Na celý letošní rok je schválený rozpočet se schodkem 500 miliard korun. Ke konci května činil schodek rozpočtu 255 miliard korun.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) na tiskové konferenci uvedla, že Evropská komise Česku snížila částku v chystaném Integrovaném regionálním operačním programu z 12,8 na 10,6 miliardy korun. Důvodem je podle ní postoj komise, která neuznala výstavbu obchvatů měst jako tzv. zelený cíl, tedy zlepšení životního prostředí. "S kraji tak bude debata přes Státní fond dopravní infrastruktury," uvedla.

Kraje mají ve správě 49.000 kilometrů silnic druhé a třetí třídy. Ministerstvo dopravy spravuje dálnice a silnice první třídy, těch je asi 7000 kilometrů. Krajům nepatří jen silnice, ale i mosty. Ty jsou mnohdy ve velmi špatném technickém stavu a jejich opravy jsou nákladné. Ze zhruba 15.000 mostů v Česku jich kraje spravují 12.000.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. července 2021

Očekáváme v 21:00 22°C

Celá předpověď