Mezipatra - filmový festival nejen pro gaye a lesbičky

BRNO 20. listopadu (ČN) - Minulý pátek začal v brněnském kině Art třetí český gay a lesbický filmový festival "Mezipatra". Tento festival vznikl jako reakce na to, že u nás chybí lidem s odlišnou sexuální orientací filmové odrazy jejich životů. V kinech se totiž odjakživa objevují především příběhy mužů a žen a jejich vzájemných vztahů. V průběhu deseti dnů je naplánováno promítání celkem 28 celovečerních hraných filmů nebo dokumentů a 9 krátkých filmů. Festivalový program se navíc v sobotu přesune z Brna do pražského kina Aero.

Festival gay a lesbického filmu se v letošním roce koná již potřetí. První dva ročníky proběhly v brněnském kině Art pod názvem "Duha nad Brnem", ale protože se festivalové projekce rozšířily i do Prahy, přejmenoval se festival na "Mezipatra". Mezipatra - je také symbolické pojmenování prostorů setkávání těch, kteří ve svém životě kráčí nahoru s těmi, kteří jsou na cestě dolů. Mezipatra - je navíc jakýmsi koridorem, ve kterém se setkávají různé kultury a odlišné životní styly.

Podle dosavadní zkušenosti pořadatelů je typickým festivalovým návštěvníkem především mladý člověk se zájmem o kvalitní filmy. Festival je samozřejmě otevřen všem divákům bez ohledu na jejich pohlaví, věk, rasu, náboženské přesvědčení či sexuální orientaci.

Mezipatra chtějí uvádět především dobré filmy a není zas tak moc důležité, jak velkou roli v nich hraje homosexualita. Ostatně co je to gay (nebo lesbický) film? Jasná definice homosexuálního filmu neexistuje. Jedinými kritérii pro výběr filmů je jejich kvalita. Důležitá pro výběr filmů není doba jeho vzniku. Vedle novějších filmů se diváci mohou těšit také na snímky starší, které u nás sice nikdy nebyly uvedeny, ale patří už do zlatého fondu světové kinematografie.

Jedním z takových zapomenutých trháku bude například britský, částečně autobiografický film "Neděle, zkurvená neděle" režiséra Johna Schlesingera z roku 1971. Tento film se proslavil vůbec prvním gay polibkem na stříbrném plátně a nekonformním pohledem na lidské vztahy. I po třiceti letech strhuje filmové fanoušky skvělými psychologickými portréty postav, výborným scénářem a sugestivním zachycením dobové atmosféry.

Dalším přitažlivým bodem programu je snímek "Lilie" kanadského režiséra Johna Greysona. Film zaujme vizuální podmanivostí, experimentální formou a filmovou stylizací. Bez patosu vypráví o staré lásce z chlapecké internátní školy, ale také o zradě, hněvu a nesmyslnosti pomsty. Lesbické téma obsahuje také komorně laděné psychologické drama z vesnického prostředí "Ráj". Mnohem důležitější roli však hraje v tomto holandském snímku nelesbický vztah dvou žen, které spojuje podobně bezvýchodná situace. Obě musejí čelit násilí, hrubostem a nízkým pudům sousedů vesničanů.

Všechny výše uvedené filmy byly promítnuty nebo se ještě budou promítat jak v Brně, tak v Praze. Podrobnější informace o festivalovém programu najdete na adrese http://www.gayfilmfest.cz/gff-program.

Český gay a lesbický filmový festival Mezipatra, Brno 15. - 22. listopadu, Praha 23. - 24. listopadu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď