Mezinárodní Bookerovu cenu si odnesl bulharský spisovatel Gospodinov

foto Mezinárodní Bookerovu cenu pro díla přeložená do angličtiny letos získal bulharský spisovatel Georgi Gospodinov za román Time Shelter (Úkryt před časem). Porota v Londýně dříve při vyhlašování finalistů upozornila, že je to vůbec poprvé, kdy se do finále dostalo dílo přeložené z bulharštiny. 23. května 2023. 

Londýn - Mezinárodní Bookerovu cenu pro díla přeložená do angličtiny letos získal bulharský spisovatel Georgi Gospodinov za román Time Shelter (Úkryt před časem). Porota v Londýně dříve při vyhlašování finalistů upozornila, že je to vůbec poprvé, kdy se do finále dostalo dílo přeložené z bulharštiny. Několik děl Gospodinova bylo v minulosti přeloženo do češtiny, oceněný román mezi ně zatím nepatří.

Jeho děj se odehrává na klinice, v níž se psychiatr snaží uklidnit své pacienty trpící demencí tak, že pro ně vytváří místa připomínající minulost. Nemocnice brzy začne přitahovat lidi, kteří se snaží utéct z reálného světa.

Francouzská spisovatelka a předsedkyně poroty Leila Slimaniová knihu popsala jako "skvělý román plný ironie a melancholie". "Je to velmi hluboké dílo, které se zabývá aktuální a filozofickou otázkou: Co se s námi stane, když zmizí naše vzpomínky?" citovala ji agentura AP. "Je to také úžasné dílo o Evropě, kontinentu, který potřebuje budoucnost, kde je minulost přetvářena a kde se z nostalgie může stát jed," doplnila Slimaniová.

Gospodinov je jedním z nejpřekládanějších bulharských autorů. Román Time Shelter získal také italskou cenu Strega. V češtině od Gospodinova naposledy vyšel v roce 2018 v Nakladatelství Lidových novin román Fyzika smutku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď