Mezi horníky Dolu ČSM a příbuznými přibylo 20 lidí s covidem-19

foto Ilustrační foto - Důl ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku (na snímku z 26. června 2020).

Ostrava - Mezi horníky Dolu ČSM-Sever a ČSM-Jih a jejich příbuznými za poslední den přibylo 20 lidí nakažených nemocí covid-19. Celkem je v ohnisku 1084 nemocných. Na svých stránkách to dnes uvedli pracovníci Krajské hygienické stanice Ostrava. Čísla ještě mohou narůst. Příští týden začne mezi pracovníky OKD další plošné testování.

Testovat se budou zaměstnanci Dolu ČSM, kteří v prvním kole testů měli negativní výsledek nebo se nedostavili k testování. "Čekáme tam kolem 2800 až 3000 osob," uvedla ředitelka krajských hygieniků Pavla Svrčinová. Už dříve řekla, že situace v OKD se začíná uklidňovat.

Testování, se kterým bude pomáhat armáda, je naplánováno od pondělí do středy a poslední den je podle Svrčinové vyhrazen pro testy pracovníků Dolu ČSA. Na tomto dole hygienici neregistrují od 3. června žádný výskyt onemocnění. Testovat tam tak budou pouze pracovníky, kteří zabezpečují nezbytný bezpečnostní provoz dolu. OKD totiž kvůli vysokému počtu nemocných přerušila těžbu ve všech svých dolech.

Nákaza se na Karvinsku rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými. Ohnisko vzniklo na Dole Darkov a posléze se nákaza dostala i na další pracoviště. Na Darkově už hygienici ale žádné další testování nechystají. "Na Darkově je opravdu klid, to už uzavíráme celé to ohnisko, tam už opravdu výskyty žádné nemáme," řekla Svrčinová. Podle ní hygienikům s testy pomůže armáda, jejíž vyslání schválila vláda.

Martin Ogořalek z Krajského vojenského velitelství Ostrava ČTK řekl, že do Moravskoslezského kraje zamíří pět odběrových týmů. Pomáhat budou právě při hromadných odběrech na Dole ČSM.

Plošně se dnes testovalo ve firmě Varroc Lighting Systems Šenova u Nového Jičína. Vzorky odebrali zdravotníci dalším 200 zaměstnancům. "Testování bude vyhodnoceno a potom bude případně dále pokračovat," uvedli hygienici.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 26. září 2020

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď