Metrostavu v minulém roce klesl čistý zisk o více než třetinu

foto Metrostav, ilustrační foto.

Praha - Stavební a developerské skupině Metrostav loni klesl čistý zisk meziročně o 35,5 procenta na 858,5 milionu korun. Provozní výnosy oproti roku 2021 naopak stouply, a to o 12,3 procenta téměř na 49,9 miliardy Kč. Vyplývá to z výroční zprávy skupiny za loňský rok. Před zdaněním loni Metrostav vydělal 1,44 miliardy Kč. O rok dříve to bylo 1,89 miliardy korun.

Výsledky hospodaření loni jako každý rok nejvíce ovlivnila mateřská akciová společnost Metrostav. Významnou hodnotu tržeb zaznamenaly i společnosti Subterra, BeMo Tunnelling, Metrostav Infrastructure a Metrostav DIZ.

Rok 2022 byl podle předsedy představenstva Metrostavu Františka Kočího jedním z nejnáročnějších. Jako důvod zmínil ruský útok na Ukrajinu. "V důsledku této invaze došlo ke zvyšování cen stavebních materiálů a jejich nedostupnosti, navyšování cen energií, pohonných hmot, nebývale se zvyšovala inflace a úrokové sazby, koruna vůči euru posilovala a změnil se pracovní trh," uvádí Kočí ve vyjádření pro valnou hromadu skupiny. Zmiňuje v něm také rozhodnutí Vrchního soudu v Praze z loňského června, kterým byla akciová společnost Metrostav odsouzena k zákazu účasti ve veřejných zakázkách po dobu tří let. Ke stejnému zákazu byla odsouzena i dceřiná společnost Metrostav Infrastructure. Pravomocné rozhodnutí bude ještě přezkoumávat Nejvyšší soud.

Kromě Česka podniká Metrostav také v zahraničí. Zahraniční podnikání loni přispělo k naplnění celkového konsolidovaného obratu skupiny více než 25 procenty. Mezi nejvýznamnější zahraniční úspěchy loňského roku patřilo dokončení železničních tunelů Bad Cannstatt ve Stuttgartu, dokončení výstavby mostu Volmarstein na dálnici A1 v německém Dortmundu nebo získání zakázek na výstavbu více než půlkilometrového železobetonového mostu a dálničního tunelu v Norsku.

Skupinu Metrostav tvoří 80 firem působících ve stavebnictví a developmentu. Kromě samotné akciové společnosti Metrostav je to například stavební firma Subterra nebo společnost Metrostav Development. Hlavními akcionáři skupiny jsou společnosti DDM Group, která drží nadpoloviční podíl, a firma DOAS SK.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 26. září 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď