Meteorologové odvolali ráno smogovou situaci ve středních Čechách

foto Slunečné počasí, slunce, oblaka, voda, vodní hladina, jezero, rybník, příroda - ilustrační foto

Praha - Kvalita ovzduší ve Středočeském kraji se zlepšila, meteorologové dnes ráno odvolali smogovou situaci, kterou kvůli vysoké koncentraci přízemního ozonu v ovzduší vyhlásili ve středu v podvečer. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Už v noci byla odvolána smogová situace v Ústeckém a ráno i v Libereckém kraji.

Meteorologové pokles koncentrace během noci a dneška očekávali. "Překročení informativní prahové hodnoty a trvání smogové situace se zítra (ve čtvrtek) nepředpokládá," informoval už ve středu ČHMÚ.

Přízemní ozon vzniká v ovzduší reakcí uhlovodíků a oxidů dusíku při intenzivním slunečním záření. Působí především na plicní tkáň a sliznice. Při vyšší koncentraci v ovzduší a delším působení troposférického ozonu mohou lidé pociťovat pálení očí a nosu, nucení ke kašli, bolest hlavy a pocit tlaku na hrudi. Děti, starší lidé a pacienti s chronickými dýchacími problémy by se měli vyhýbat zvýšené fyzické zátěži.

Meteorologové odvolali dnes ráno smogovou situaci pro Liberecký, Ústecký a Pardubický kraj. Kvůli vysokým koncentracím přízemního ozónu v ovzduší platila od středečního odpoledne. Martin Hynčica z pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem nepředpokládá, že by dnes mělo nastat zhoršení. Stále ještě platí výstraha před troposférickým ozonem v Královéhradeckém kraji.

"Dnes by to nemělo být na smogovou situaci, koncentrace klesají, fouká, nebude tak vedro," řekl ČTK. Prahová hodnota 180 mikrogramů na metr krychlový byla ve středu odpoledne překročena na měřicích stanicích Ústí nad Labem - Kočkov, Teplice a Souš v Jizerských horách. Ráno v 5:00 byla hodinová koncentrace na Souši 113 mikrogramů a v Ústeckém kraji bylo maximem 110 mikrogramů na metr krychlový na stanici v Kočkově.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 25. ledna 2020

Očekáváme v 3:00 -3°C

Celá předpověď