Městský soud v Praze zahájil místní insolvenční řízení s Arca Investments

foto Slovenský miliardář Pavol Krúpa

Praha - Městský soud v Praze zahájil místní insolvenční řízení se společností Arca Investments, vyplývá z insolvenčního rejstříku. Insolvenčním správcem soud jmenoval Lee Loudu, který měl na starosti například insolvenci těžební společnosti OKD. Upozornil na to dnes týdeník Hrot. Arca ČTK informaci potvrdila, rozhodnutí soudu nyní analyzuje. Soud podle věřitelů rozhodl, že hlavní řízení se povede na Slovensku, což podle nich není pro české věřitele výhodné.

Soud podle týdeníku Hrot vyzval všechny věřitele, aby do dvou měsíců přihlásili své pohledávky. Na 25. srpna stanovil schůzi věřitelů a přezkumné jednání pohledávek. Stejně tak se bude volit věřitelský výbor, důležitý orgán pro další směřování procesu.

Soud potvrdil, že místní příslušnost Arca Investments je na Slovensku, nikoliv v ČR, jak se snažil prokázat dlužník, řekl ČTK Jan Langmeier z advokátní kanceláře Langmeier & Co. Ta zastupuje desítky nezajištěných věřitelů, kteří mají nesplacené směnky či dluhopisy vůči Arca Investments či jejím dceřiným firmám. "Pro české věřitele nejde o příliš dobrou zprávu, protože s tímto rozhodnutím souvisí fakt, že hlavní insolvenční řízení se povede na Slovensku," dodal.

Fond IFIS, který má pohledávky za miliardu Kč, úpadek v ČR vítá, neboť jako první podal návrh na insolvenční řízení v ČR a po celou dobu prosazoval insolvenční řešení českými soudy. IFIS ale současně zvažuje odvolání proti rozhodnutí, že jde pouze o místní řízení a proti rozhodnutí o ustanovení insolvenčního správce. IFIS podle svého vyjádření považuje Loudu za osobu podjatou, a to ve vztahu k dlužníkovi.

Server Seznam Zprávy napsal, že Loudu na pozici správce navrhla sama Arca. Ke jmenování mu pomohl také fakt, že je již insolvenčním správcem firem Františkovy Lázně Savoy a Potraviny Delia. Obě patří do skupiny Arca Capital, jejíž mateřskou firmou je právě Arca Investments, uvedl server.

Jedním z hlavním sporných bodů řízení bylo, zda v Česku bude hlavní, nebo vedlejší insolvenční řízení. Insolvenci Arca Investment na Slovensku prosazoval bývalý spolumajitel Arca Capital Pavol Krúpa.

V ČR se podle většinového majitele skupiny Rastislava Veliče koná podstatná část aktivit společnosti a pochází odsud více než 80 procent jejích věřitelů. S ohledem na to míní, že středisko hlavních zájmů společnosti je v Česku, a proto zde má být i hlavní insolvenční řízení.

Naproti tomu Krúpa již dříve argumentoval tím, že centrum a sídlo firmy bylo od jejího založení na Slovensku a že na Slovensku je také hlavní centrum jejích zájmů. Popírat to podle něj znamená snahu vedení společnosti vyhnout se dohledu slovenských orgánů, policie a speciální prokuratury.

Městský soud v lednu zamítl návrh Arca Investments na insolvenční řízení v Česku. Důvodem bylo to, že soud není k rozhodování příslušný. Arca toto rozhodnutí a jeho zdůvodnění považovala za chybné, proto se proti němu odvolala k Vrchnímu soudu v Praze.

Arca Investments nyní připravuje reorganizační plán ve spolupráci s poradci Tarpan Partners a advokátní kanceláří Badokh. Závazky skupiny činí 18,6 miliardy Kč. Z toho představují závazky ze směnek přes 15,5 miliardy Kč, věřitelé ze směnek v ČR 13 miliard Kč. Věřitelů je celkem 1889, z toho v ČR přes 80 procent. Zajištěným věřitelem je jen J&T Banka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pátek 25. června 2021

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď