Merkelová: Německo do konce března naočkuje deset milionů lidí

foto Německá kancléřka Angela Merkelová

Berlín - Německo do konce března naočkuje oběma dávkami některé z vakcín proti covidu-19 deset milionů lidí. V rozhovoru vysílaném stanicí ARD to dnes řekla kancléřka Angela Merkelová. Vítané jsou podle ní všechny vakcíny, které léková agentura Evropské unie schválí, včetně té ruské.

Do konce třetího čtvrtletí letošního roku podle kancléřky dostane možnost očkovat se proti covidu-19 všech 83 milionů obyvatel Německa. Tento cíl podle Merkelové bude možné splnit i v případě "pesimistického scénáře", kdy už nebude pro unijní trh schválena žádná jiná vakcína kromě těch současných, kterými jsou látky firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Merkelová v rozhovoru rovněž hájila postup v obstarávání očkovacích látek pro členské státy EU. Zpoždění podle ní způsobilo mimo jiné i to, že unie na rozdíl od Izraele či Británie trvala na důkladném odborném posouzení vakcíny. Podle kancléřky to bylo správné, protože byla ve hře důvěra lidí v očkovací látky.

Všechny vakcíny, které budou úspěšné ve schvalovacím procesu Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), budou podle Merkelové "srdečně vítané". "Mluvila jsem o tom s ruským prezidentem," řekla kancléřka. Dodala, že dnes viděla k ruské vakcíně Sputnik V "dobrá data".

Merkelová v rozhovoru také vyzvala Němce, aby byli nadále trpěliví a dodržovali opatření, které vláda přijala v boji s koronavirem. Epidemická situace se podle ní v posledních dnech zlepšila. "Kontrolu nad virem jsme ale ještě nezískali," dodala. Kancléřka nicméně odmítla, že by vláda chtěla s uvolňováním čekat do doby, až budou proti covidu-19 v Německu všichni naočkovaní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď