Mercedes v Evropě předběhl Teslu – může jet autonomně

foto Ilustrační foto - Ovládací prvky systému Drive Pilot ve voze Mercedes.

Elektrický Mercedes EQS a jeho “bratr” Mercedes-Benz třídy S se spalovacími motory jsou prvními vozy, které dostaly povolení německého Spolkového úřadu pro silniční provoz (KBA) pohybovat se za určitých okolností v režimu automatizované jízdy.

Půjde o vozy s novou verzí systému Drive Pilot, které automobilka začne dodávat zákazníkům v první polovině příštího roku.

Zatím bude tento systém Drive Pilot možno používat na 13 191 kilometrech německých dálnic. Ovšem nikoli v rychlostech, které jsou obvyklé pro dálniční provoz. Režim automatizované jízdy půjde totiž aktivovat pouze v rychlostech do 60 kilometrů v hodině, což ho predurčuje vlastně pouze pro jízdu v kolonách. Dá se však do budoucna předpokládat rozšíření využití jednak při vyšších rychlostech a jednak také na dalších komunikacích.

Při dodržení stanovených podmínek může řidič odvrátit zrak od situace před vozem, sundat ruce z volantu a dělat něco úplně jiného. Například vyřizovat e-maly, sledovat film, nakupovat na internetu a podobně.

Ovládací prvky systému jsou umístěny na věnci volantu nad pravou a levou prohlubní pro palec. “Drive Pilot po své aktivaci řidičem reguluje rychlost jízdy, vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla a vozidlo řídí v jízdním pruhu. Systém vyhodnocuje a zohledňuje průběh trasy, události na trase a dopravní značení. Systém reaguje i na nečekané dopravní situace a samostatně je řeší např. vyhýbacím manévrem v jízdním pruhu nebo brzděním,” uvádí automobilka v tiskové zprávě.

Vůz je vybaven senzorem LiDAR a kromě těch, které jsou již dnes v běžné výbavě moderních automobilů zahrnuje také  dodatečné senzory, které Mercedes-Benz považuje za nezbytné pro bezpečnou vysoce automatizovanou jízdu.

Mezi ně patří rovněž kamera na zadním okně a mikrofony, které slouží především k rozpoznávání modrých majáků a dalších speciálních signálů zásahových vozidel, ale také senzor vody v podběhu kola. Drive Pilot kromě dat ze senzorů využívá navíc informace o geometrii silnice, vlastnostech trasy, dopravních značkách a mimořádných událostech v dopravě (např. nehody nebo úseky s prací na silnici), které získává z mapy s vysokým rozlišením. Vůz má zdvojené systémy řízení a brzdění.

Pokud řidič, např. kvůli akutnímu zdravotnímu problému, nepřevezme po uplynutí stanoveného času řízení vozidla ani po opakovaných a stupňovaných výzvách, zahájí systém řízené a přiměřené zpomalování vozidla až do úplného bezpečného zastavení. Současně se aktivují výstražná světla a u stojícího vozu také systém nouzového volání Mercedes-Benz. Vůz odemkne dveře a otevře okna, aby poskytovatelům první pomoci usnadnil přístup do vozidla.

Tesla zatím podobné povolení od německého úřadu KBA nezískala. Tomu vadí například rovněž označení Autopilot.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď