Median: V prvním kole prezidentské volby vede Babiš, druhé by vyhrál Pavel

foto Potenciální kandidát na prezidenta, někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel.

Praha - Pro první kolo prezidentské volby má stále největší podíl hlasů šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ale v druhém kole by ho porazil někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Median. V prvním kole se na společné třetí místo za Babišem a Pavlem posunuli senátor Marek Hilšer a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Podpora Babiše a Pavla v prvním kole volby, kdyby se konala nyní, zůstává stejná jako v předchozím modelu Medianu. Bývalý premiér Babiš by získal 25,5 procenta hlasů a Pavel 21 procent. Pavel má ale mírně vyšší volební potenciál. Při započtení všech lidí, kteří volbu daného kandidáta zvažují a nevylučují účast u voleb, by měl až 34,4 procenta hlasů. U Babiše by to bylo 33,5 procenta.

Ve druhém kole volby by pak Pavel zřejmě výrazně Babiše překonal. Podle modelu by získal 59,5 procenta hlasů rozhodnutých voličů, zatímco Babiš pouze 40,5 procenta.

Velká část účastníků průzkumu - zhruba čtvrtina - si stále není jista, koho by ve druhém kole volila. Proto je podle Medianu zatím předčasné, vyvozovat jednoznačné závěry o možném vítězi prezidentské volby.

Za vytrvale vedoucí dvojicí v čele modelu se pořadí podle počtu hlasů v prvním kole v nynějším průzkumu změnilo. V předchozích dvou průzkumech Medianu se na třetím místě držel předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Teď by ho ale předstihli Hilšer a Nerudová se shodným ziskem 7,5 procenta hlasů. Středula by tak byl se sedmi procenty na pátém místě.

Za Středulou zůstávají senátor Pavel Fischer s 6,5 procenta hlasů a bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová s 5,5 procenta. S větším odstupem pak za nimi následují miliardář Karel Janeček s podílem 3,5 procenta, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková a bývalý prezident Václav Klaus shodně se třemi procenty a vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová s 1,5 procenta.

Z osobností zmíněných ve volebním modelu zatím kandidaturu oficiálně oznámila jen část. Právě nejsilnější adepti na zisk postu prezidenta, Babiš a Pavel, zatím kandidaturu nevyhlásili. Babiš chce své rozhodnutí oznámit až těsně před odevzdáváním přihlášek a Pavel počátkem září. Naopak Hilšer, Nerudová i Středula již potvrdili, že chtějí kandidovat. Také Janeček a Vitásková už kandidaturu oznámili, zatímco Fischer kampaň zatím nevede, ačkoli podobně jako Němcová, Klaus nebo Bradáčová kandidaturu nevyloučil.

Poslední termín pro předložení přihlášek kandidátů na prezidenta je 8. listopadu. Ke kandidatuře je potřeba buď zisk 50.000 podpisů voličů, nebo podpora 20 poslanců či deseti senátorů.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Pevně rozhodnuto jít k prezidentským volbám je nyní 62,5 procenta dotázaných. Podobná byla účast v poslední volbě prezidenta v lednu 2018, kdy v prvním kole dorazilo k urnám asi 62 procent voličů.

Median prováděl průzkum od 24. června do 5. srpna. Zúčastnilo se ho 1002 lidí starších 18 let.

Volební model Medianu (v %):

Kandidát Červen 2022 Červenec 2022
Andrej Babiš 25,5 25,5
Petr Pavel 21,0 21,0
Marek Hilšer 4,0 7,5
Danuše Nerudová 7,0 7,5
Josef Středula 9,0 7,0
Pavel Fischer 6,0 6,5
Miroslava Němcová 4,5 5,5
Karel Janeček 3,0 3,5
Alena Vitásková 2,5 3,0
Václav Klaus st. 3,0 3,0
Lenka Bradáčová 3,0 1,5

Zdroj: Median

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 7. října 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď