Matka z Prahy si má odpykat 16,5 roku za vraždu novorozeného syna

foto Spoutané ruce - žena - soud - ilustrační foto

Praha - Matku, která loni zanechala na chodbě pražského panelového domu tašku s mrtvým novorozencem, poslal soud do vězení na 16,5 roku. Uznal ji vinnou z předem promyšlené vraždy. Obžalovaná tvrdí, že si na okolnosti porodu nevzpomíná. Její obhájce se domáhal toho, aby soud kvalifikoval čin jako vraždu spáchanou v rozrušení způsobeném porodem, za což by ženě hrozilo maximálně osm let za mřížemi. Verdikt není pravomocný.

"Paní obžalovaná nebyla žádnou vystresovanou prvorodičkou, rodila už potřetí. I když věděla, jak jednoduše lze dát dítě k adopci, neudělala to. Tvrzení, že se nestihla k adopci zaregistrovat, nemůže obstát v situaci, kdy byla nezaměstnaná a čas trávila spíše po kamarádkách," konstatovala předsedkyně senátu pražského městského soudu Iveta Havlíková.

"V podstatě nikdy neprojevila lítost nad tím, co způsobila, nad zmařeným lidským životem," dodala soudkyně o obžalované.

Žena porodila tajně a bez asistence v noci ze 4. na 5. března 2018, a to v bytě v ulici Drimlova, kde ji v danou noc nechala přespat její známá. V té době přebývaly v dalších pokojích bytu dvě jiné podnájemnice, které o těhotenství ani porodu nevěděly. Žena totiž svůj stav před okolím tajila. U soudu to zdůvodnila obavami z toho, že by ji lidé přemlouvali, aby si dítě ponechala, což neměla v úmyslu.

Podle dnešního rozsudku matka zdravého novorozeného chlapce buď přímo udusila, nebo ho záměrně nechala ležet bez pomoci na studeném místě, kde se udusil z podchlazení. Tělíčko vložila do igelitové tašky, kterou ráno zanechala na skříňce hydrantu v suterénu domu. Poté po sobě v bytě uklidila a odešla pryč. Za vraždu dítěte jí soud mohl uložit 15 až 20 let vězení.

Čtyřiatřicetiletá žena v době těhotenství nikdy nevyhledala lékaře, ani nepodnikla žádné kroky k tomu, aby o dítě po jeho narození buď pečovala sama, nebo ho předala úřadům či anonymně umístila do babyboxu nebo nemocnice. U soudu uvedla, že chlapec po narození nekřičel ani se nehýbal. To však vyvrátili znalci, podle nichž bylo dítě zcela zdravé a několik desítek minut po porodu ještě žilo.

Obhájce matky dnes zkritizoval mimo jiné to, že psychiatr vyšetřil jeho klientku až měsíc po jejím zadržení, a že tedy není spolehlivě prokázáno, v jakém duševním rozpoložení se nacházela v době činu. Soudkyně však poukázala na výpovědi svědků.

"Je zřejmé, že paní obžalovaná jednala velmi racionálně. Před porodem ujišťovala své okolí, že těhotná není. Po porodu uklidila. Ráno si dala kávu a cigaretu s kamarádkou, která na ní nepozorovala žádný smutek ani nepohodu. Den nato se zúčastnila oslavy narozenin svého otce," připomněla Havlíková.

Obžalovaná, která má základní vzdělání, přivedla dříve na svět dvě jiné děti. O staršího syna se stará jeho otec, dceru dala k adopci hned po porodu. V minulosti byla jednou trestaná, a to za neoprávněné držení platební karty. Vydělávala si brigádami, především v rychlém občerstvení. V současné době je ve vazbě, rozsudek si vyslechnout nepřišla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď